NASA tarafından kullanılan icatlara imza atan bilim adamı Özkan Akdoğan, yeni bir sistemle LED lambalarında yüzde 60’a varan tasarruf sağlayan teknoloji geliştirip üretimlere başladı.

1448050910662

Enerji kullanımıyla ilgili yaptığı icatlar 35 yıldır NASA tarafından kullanılan Elektronik Mühendisi Özkan Akdoğan, 40 yıllık Almanya tecrübesinin ardından Türkiye’ye dönüş yaptı. LED teknolojisiyle ilgili yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyen Akdoğan, Antalyalı İnşaat Mühendisi Nuri Ülker’le birlikte kolları sıvadı. Öncelikle kör güç olarak bilinen ve LED lambalarda yüzde 40’a varan enerji kaybına neden olan hat kaybının önüne geçecek bir teknoloji geliştiren Akdoğan, Konya’da yeni model LED lambalarının üretimine başladı. Ancak geliştirdiği teknoloji beklediği ilgiyi görmedi. Antalya’da 9 benzin istasyonu ve 1 park aydınlatması yapabilen Akdoğan, Avrupa’ya ihracat yapmaya karar verdi.

AVRUPA NORMLARINA UYGUN
Bu amaçla Avrupa normlarına uygun elektronik cihazlar anlamına gelen ENEC belgesi alan Akdoğan, LED teknolojisinde bu belgeyi alan ilk Türk firma sahibi oldu. Akdoğan, geliştirdiği LED lambaların hem yüzde 60’a varan tasarruf sağladığını, hem uzun ömürlü olduğunu, hem de sağlıklı bir aydınlatma sağladığını vurgulayarak, “Gökdelenlerde lambaların değiştirilmesi pahalı bir operasyon. Bu nedenle lambaların uzun ömürlü olması önemli. Almanya’dan gökdelen aydınlatmasıyla ilgili bizden teklif istendi. Eğer anlaşma sağlanırsa, gökdelen aydınlatmaları yapacağız” diye konuştu.

ALMANYA’YA İHRACAT
Avrupa’da sokak aydınlatmalarında LED teknolojisinin sıklıkla kullanıldığını ifade eden Özkan Akdoğan, “Stuttgart’ta yerel yönetimlere de hizmet veren bir aydınlatma firması, bizden numune LED lambası istedi. 2 numune gönderdik. Eğer kabul görürse, sokak aydınlatmasını biz yapacağız” dedi.

HABER BEKLİYOR
Akdoğan, “Günlük 5 bin adet üretim yapma kapasitesine sahibiz. Bizim sistemimizde her LED lamba için ayrı bir sürücün olması nedeniyle fiyat farkı var. Ancak tasarruflu olması nedeniyle 3.5 yıl içinde aradaki fark amorti ediliyor” diye konuştu.

İNSAN SAĞLIĞI ÖNEMLİ
Kullanılan ışıklarda frekansların olduğunu anlatan Akdoğan, “Bu sağlığı ve psikolojiyi olumsuz etkiliyor. AVM’ler gibi aydınlatmanın yoğun olduğu yerlerde bu frekansların etkisi daha çabuk hissedilir. Baş ağrısı yapar. Bizim LED lambalarımız, güneş enerjisi gibi frekanssızdır ve yine güneş enerjisi gibi 5 bin kelvinlik değere sahiptir. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde aydınlatmada LED’in kullanılması sağlık açısında da çok önemli” dedi.

http://www.sabah.com.tr

Yorumlar

Yorum Mesajınız