Şehrin ışıklandırması güzelliklerin ortaya çıkmasında büyük etken; özellikle Türkiye tarihi eserleri ve yapılarıyla hayranlık bırakan zenginliğe sahip iken kötü aydınlatmanın azizliğine uğruyor. Umudumuz ışık yılı 2015 ve yapılacak olan çalışmaların gün be gün artmasıyla artıyor ve beklentimiz ülkemizin güzelliklerini ortaya çıkaran projelerin gerçekleşmesi ve doğru ışık ile yaşamaktan yana.

Açık hava müzesi konumunda bulunan ve gizli kalmış bir çok özelliği aydınlatma ile ortaya çıkabilecek olan şehir Mardin’de tarihi yapı ve mekanlar aydınlatılacak.Şehrin tarihi dokusuna uygun bir şekilde kurulacak modern led aydınlatma sistemleri sayesinde tarihi yapı ve mekanların şehre farklı bir estetik kazandırması öngörülüyor. Bu amaçla ilk etapta Kasımiye Medresesi, Ulucami, Latifiye Cami ve Melik Mahmut Cami’nin çevre düzenlenmesi ve aydınlatma projeleri hayata geçirilecek. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Vali Mustafa Taşkesen, “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve görevden ayrılmadan hemen önce tamamlamaktan büyük memnuniyet duyduğum aydınlatma projesiyle Mardin’deki tarihi güzelliklerin gece de görülmesine olanak sağlayacaktır” dedi.

İlk etapta dört tarihi yapının aydınlatma çalışmasının başlatıldığını belirten Vali Taşkesen, “İnsanda iz bırakan Mardin’in bu önemli anıtsal yapılarının gündüz olduğu gibi gece de güzelliklerini yansıtması şehrin silüetine artı değer katacaktır. Projelerini hazırlattığımız ve kısa sürede tamamlanacak bu çalışmayı başlatmış olmanın mutluluğuyla Mardin turizmine katkı sağlamasını ümit ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum Mesajınız