ON1_65211926 yılından beri müze olarak hizmet veren 18.000 m2 alan üzerine kurulu Mevlana Müzesinin iç ve dış aydınlatma projesi 2014 /2015  yıllarında Soon Light&Project tarafından gerçekleştirilmiştir. Mevlana müzesinin tarihi mimarisini ön plana çıkarmayı hedefleyen proje, bu hedefine uygun çalışmayı son derece titizlikle bitirmiştir. Bu çalışma gerek ziyaretçiler, gerekse de Konya halkı tarafından beğeni ve takdirle karşılanmaktadır.

Mevlana Celalettin Rumi’nin kendini bilmeye ve aşka dayanan felsefesi yüzyıllar boyunca bütün dünyayı etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. UNESCO 2007 yılını Mevlana Yılı ilan etti, Mevlana’nın yarattığı hoşgörülü felsefe bir yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anıldı, anlatıldı.

ON1_6549

Tekke ve zaviyelerin kapatılması sonrasında Mevlevi dergâhı, Türk ve İslam kültüründeki önemli yeri nedeniyle korundu ve müze olarak yeniden düzenlendi. Günümüzde en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan yapıda en ilgi çeken parçalar, Mevlana Celaleddin Rumi’nin Kubbe-i Harda (Yeşil Kubbe) olarak anılan türbesi, dergâh eşyaları, değerli elyazmalarının dışında bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo’nun asıldığı dönemde astronomi dersleri vermek için kullanılmış olan küre. Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir.

ON1_6607

ON1_64741

Yorumlar

Yorum Mesajınız