Made In Italy etiketi her zaman kaliteli tasarım ile eş anlamlı olmuştur. Moda dünyasının en etkili şehirlerinden kabul edilen Milano’da, 50. yıl dönümünü kutlayan Salon Internazionale del Mobile, Bienal Euroluce kapsamında, endüstriyel ve modern aydınlatma tasarımı için şehir dışından yüzlerce tesisat, mobilya ve aydınlatma ekranlarını kente ve mağazalara uygulayarak milyonlarca ziyaretçi ağırladı. 

Spazio Rossana Orlandi eski bir kravat fabrikasından dönüştürdüğü ve etrafı özel mağazalarla çevirili butik restorantında, Bocci Omar Arbel tarafından tasarlanan ışık tasarımıyla ziyaretçilerine özel bir yemek zevki yaşatıyor. Bocci Omar Arbel tarafından gerçekleşen aydınlatma tasarımında bahçedeki sarmaşıkların ve yeşilin farklı tonları yeni 28 armatür kullanılarak yansıtılmış.

image002-2

2009 yılında tonlarca devasa avizelerin asılı olduğu ünlü Fashinasta koridoru bu kez, kendisine tutturularak asılmış organik nesnelerle formsuz aydınlatılmış ve adeta Dolce Gabbana ve Gucci mağazalarının ve aşağıdaki kalabalığın üzerinde yüzdürülmüş…

image017

image019

image018

Bu sene moda ve aydınlatmayı başarılı bir şekilde bir araya getiren Kelvin LED’in ışık tasarımını Ermengildo Zegna ve Flos Antonio Citterio gerçekleştirmiş ve mağaza için sıradışı bir görsel yaratmış.

image001-4

Spazios ve mahalleleri ünlü tasarımcı partileri ve eşsiz tasarım temsilcilikleri ile geceyi heyecanlandırırken, Fiera Milano-Rho tüm fuarın görelebileceği bir yer oldu!

image005-3

image010-3

image011-2

Hem dekoratif hem de mimari aydınlatma tasarımı ve kullanımında, LED aydınlatma kullanım açısından doğrudan bir kaç tema barındırıyor. Tasarımcılar için LED ile çalışmak ışık kaynağının büyüklüğü ve esnekliği açısından çığır açan avantajlar yaratıyor. Yarı iletken LED’ler son derece küçük ve genellikle düşük voltajlı akım ile beslenirler.  Bu nedenle Flos için aydınlatma tasarımı yapan Thierry Dreyfus, duvar yırtılmasını andıran mimari bir ışık tasarımı uyarlamış. Mimari aydınlatma tasarımcıları için yıllardır duvar yuvalı lambalar tasarımda kullanılırken, çığır açan LED armatürü, Dreyfus’un tasarımda adeta müthiş bir coğrafi ışık kaynağı oluşturuyor. 

image004-2

image005-2

image004-3

Başka bir ortak konu; bağlanabilir armatür tipleri ile boyut ve şekil olarak özelleştirilebilir fikstür oldu. Düşük voltajlı LED’ler,  Vibia ve Flos mağazalarının hem iç hem de dış mekanlarında görücüye çıkarken, bu tasarımlarda Vibia için Jordi Vilardell, Flos ve Puck içinse Ron Giliad ile çalışıldı.

image001-3

image008-2

image011

Flos için duvarı delip, renkli LED aydınlatması ile çevresindeki alanı aydınlatarak değişik aydınlatma tasarımı gerçekleştiren Ron GILARD bu tasarımıyla adeta “Duvar Piercing”i yarattı. 

image003-2

image009-2

Artemide için Kozmik Rotasyon isimli tavan armatürü tasarlayan Ross Lovegrove, doğal ve yumuşak bir ışık kaynağı tasarladı. Lovegrove’nun kullandığı armatür sorunsuz ve çarpıcı mimarisi ile duvar, tavan ve zeminleri kaynaştırmayı başardı.

image001

Swarovski taşlarla oluşturulan bu ışık tasarımında, kristal buz sarkıtlarını andıran bir görsel elde edilmiş. Tavandan akan bir kristal çağlayanı gibi gözüken tasarım için armatürler tavana yuvalarla yerleştirildi.

image008-3

Catellani & Smith’in yeni koleksiyonu minik LED aydınlatmasıyla gözleri adeta şaşı ederken yenilikçi işlevselliğini de kutladı. Fikirlerinde ne kadar ileri gidebileceğini merak eden ve kusursuz tasarımlar yaratmak için beslenen sanatçı ince kalem ışıklarla Gümüş Ay’ı tasarladı.

image009

Nicolas Terzani çok çalışarak, Christian Lava’nın 7 kilometrelik içinden ışık geçiyormuş gibi gözüken dere avizesine, metal zincir kullanıp Atlantis serisine birçok şey katmayı başardı.

image003

Matteo Lando Fortuny markası Mariano Fortuny imzası ile süslenmiş özgün zemin lambalarını mükemmelleştirmek için 4 yıldır çalışıyor. Yüksek kalitede malzeme ve işçilik ile yapılmış olan lambaların orjinallikleri korunmuş…

image013-2

Van Egmond markası Black Drop Avize ile bir kez daha gizem çıtasını yükseltti…

image004

The Haley Exterior, Vibia için yaptığı tasarımda esnek kullanım özelliği sayesinde en iyi tasarım ödülünü de aldı.  Yıldızların altında havai fişek deneyimi yaşamak isteyenler için kaçırılmayacak bir avize.

image014

Milan’a bir kez bile gitmiş olsanız da Duomo’ya uğramamışsanız bu seyahatiniz tamamlanmış sayılmaz. Tarihi binanın gündüz görüntüsü büyüleyici olsa da geceleri aydınlatılan bina bambaşka bir görüntü oluşturuyor.

13.milan_.duomo_

Duomo_Milano_guglie_di_notte

 

Kaynak; http://www.lightpublic.com/lighting-articles/milanos-euroluce-the-capital-of-lighting-design/

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız