Tarih boyunca İtalya’nın sanat ve kültür başkentliğini yapmış olan Floransa kenti, Rönesans’ın doğduğu yer olarak kabul edilir.

www.albertoblasetti.com

www.albertoblasetti.com

New Uffizi Gallery, dünyadaki en eski ve ünlü sanat müzelerinden biridir.   Medici ailesinin kente armağanı olan Uffizi Galerisi eşi benzeri görülmemiş bir sanat hazinesine ev sahipliği yapmaktadır.  Uffizi Galerisi’nin inşaatı 1560 yılında Toskana Grandükü Cosimo de’Medici (12 Haziran 1519- 21 Nisan 1574)’nin emriyle başlar. Mekânın asıl yapılış amacı günümüzdeki gibi bir sanat müzesi olmanın aksine Floransalı sulh yargıçları ve bürokratlar için ofis ve toplantı salonlarını (İtalyancada uffizi ofisler demektir) içeren bir devlet binası olmasıdır. Orijinal tasarım 15’inci yüzyılın en önemli mimar ve ressamlarından olan ve 1550 tarihli “En Önemli Ressam, Heykeltıraş ve Mimarların Hayatı” adlı eseriyle sanat tarihinin babası kabul edilen Giorgio Vasari (30 Temmuz 1511–27 Haziran 1574) tarafından yapılır.

Uffizi-Gallery-Florence-Photo

Vasari’nin müze için planı oldukça stratejiktir: Medici Sarayı’na bitişik olarak tasarlanan yapı Arno Nehrine kadar uzatılarak Ponte Vecchio Köprüsü’ne ulaşmaktadır. Yapının uzun ve dar iç avlusu uzak kenarı tarafında mekân duygusunu engellemeden veren Dor düzeninde revaklarla Arno Nehri’ne açılmaktadır. 2014 yılında gerçekleştirilen restorasyon kapsamında modernizasyon,  havalandırma ve aydınlatma sistemlerinde değişikliğe gidilmiştir. Targetti Lighting tasarımcısı Massimo Larussi rehberliğinde yeni nesil LED teknolojisine geçilmiştir. Resimlerin asıldığı duvarda bulunan, aydınlatma ürünlerinin mercekleri özenle seçilerek son derece yumuşak bir ışık akısı elde edilmeye çalışılmış. Müze içerisinde yer alan salonların farklı ışık ihtiyaçlarına göre aydınlatma projesi gerçekleştirilmiştir.

Uffizi_Gallery_-_Daughter_of_Niobe_bent_by_terror

Yorumlar

Yorum Mesajınız