1286445218Orsay Müzesi Fransa‘nın başkentinin Paris‘de bulunan bir devlet müzesidir. Seine Nehri‘nin sol yakasında bulunan müze eski bir tren garıydı. Bina 1898 – 1900 yılları arasında inşa edildi. Orsay Müzesi’nde çoğunlukla Fransız sanatına ait, 1848 – 1915 yıllarında arasında yaratılmış heykeller, resimler, mobilyalar ve fotoğraflar bulunur. Müze daha çok içlerinde MonetDegasRenoirCezanne gibi ressamların eserlerinin bulunduğu geniş izlenimci koleksiyonu ile tanınır.

Paris’in içinden geçen Sen Nehrinin güney kısmında, hemen Louvre Sarayı(Müzesi) çapraz karşısında yer alan Orsay dış cephesinin tarihi zenginliği yanında iç mekanlarının muhteşem vurgusuyla hemen ayrılıyor. Olağan üstü bir sadelikle ve pastel renklerle sergilenecek objeler için fonlar meydana getirilmiş, tarihi mekanın detaylarının görünmesine engel konulmamıştır.

Doğal ve yapay ışık arasındaki dengeyi harmanlayan aydınlatma tasarımı, müzenin güzergâhını şekillendirir. Camlardan içeri süzülen ışığın, gözü rahatsız etmemesi için filtreler de kullanılmış. Tablolar ve eserler için en çok tercih edilen ve güvenilirlik sunan SoLux, LED’ler  Orsay Müzesinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş.

 

The Musée d'Orsay and Eiffel Tower at night.

The Musée d’Orsay and Eiffel Tower at night.

Yorumlar

Yorum Mesajınız