Özgürlük Heykeli, ABD’nin New York şehrindeki Liberty (Özgürlük) adası üzerinde, inşa edildiği 1886 yılından bu yana Amerika’nın simgesi olan anıtsal heykel ve gözlem kulesi. Dünyanın en tanınan abidelerinden biridir.

statue-of-liberty-at-night-wallpaper-4

Özgürlük Anıtı veya Özgürlük Heykeli ABD’nin New York şehrindeki Özgürlük Adası’nda yer alır ve 1984’ten beri UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesindedir. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde bir hitabe tutar. Bu tabletin ütünde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi) yazılıdır. Heykelin başındaki Taç’ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeler. Heykelin yüksekliği 46 metre, kaidesi ile beraber 93 metredir. Ziyaretçiler heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenden çıkabilirler.  Heykelin başının genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

statue-of-libertyÖzgürlük Heykeli, ziyaretçilere açıktır. Ziyaret etmek isteyenler adaya bir feribotla ulaşırlar, merdivenleri tırmanarak meşaleye çıkabilir ve New York limanını seyredebilirler.Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer’ın dul eşi IsabelleEugenie Boyer modellik etmiştir. Özgürlük Heykeli 1884 yılında Fransa’da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York limanına ulaştırılmıştır. Parçalar, 4 ay içinde kaidenin üzerinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde açılışı gerçekleşmiştir.

MuscoLighting tarafından gerçekleştirilen Özgürlük Heykeli aydınlatması için özel olarak tasarlanmış bir LED aydınlatma sistemi hayata geçirilmiştir. 1976 yılından bu yana, MuscoLighting dünya çapında gerçekleştirmiş olduğu profesyonel projeleri ile aydınlatma alanlarında kalıcı bir iz bırakmıştır.

Aydınlatma çalışmasının en önemli unsurlarının başında estetik bir vurgusu yer almıştır. Heykel üzerinde yer alan tüm ayrıntıları en güçlü şekilde vurgulayabilmek adına,  hassas optik aydınlatma sistemi tasarlanmıştır. Tasarlanan bu sistem sayesinde gece gökyüzüne yansıtılan ışık miktarlarında da oldukça azalma sağlanmıştır. LED aydınlatma sistemi, metal halide lambalar ile karşılaştırıldığında %62 oranında bir enerji tasarrufu sağladığı gözlemlenmiştir.

basliksiz-1

basliksiz-2

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız