19-20 Şubat tarihleri arasında Paris’te “Uluslararası Işık Yılı” açılışı gerçekleştirildi.

Işık bugün artık bir çok sektörün içinde; enerji,tıp ve iletişim gibi farklı alanlarda gelişime yön veren bir teknoloji. UNESCO tarafından yürütülen “Uluslararası Işık Yılı”’ nın (IYL2015)  amacı da aydınlatma teknolojilerinin küresel farkındalığı arttırması, dünyanın sürdürülebilir kalkınmasına ve küresel sorunlara çözüm getirmesini sağlamak.

Sürdürülebilir bir yaşam tarzına geçiş için aydınlatma sektöründeki gelişimlerin yaralı olacağını, fakirliği azaltmasına ve kalkındırma sağlayacağını, ve özellikle 1.3 milyar elektriksiz yaşam süren insanlar için “Işık Yılı”’nın  katkıda bulunmayı hedeflediğini açıklayan bir çok konuşma yapıldı.

2 gün süren açılış etkinliğine önde gelen bilim adamları, sektör temsilcileri ve etkinlik düzenleyiciler dahil 1000’den fazla kişi katıldı. Nobel Ödüllü 5 kişinin dersleri yer aldı. Listede; Ahmed Zewail (“Işık ve Yaşam”); Steven Chu, (“Enerji ve İklim Değişikliği: Zorluklar ve Fırsatlar”); William Phillips (“Einstein, Zaman ve Işık”); Serge Haroche (“Işık ve Kuantum”) ve Jores Alferov (“Verimli Işık Dönüşüm ve Nesil”) var olan isimlerdi.

Yorumlar

Yorum Mesajınız