Binanın aydınlatma tasarımı genel mekan kurgusunun bir parçası olarak mimaristudio ekibi tarafından şekillendirilmiştir.

10-meeting-room

İ.T.Ü. Ayazağa Kampüsü içinde yer alan ilk Teknokent yapısı olan Arı Teknokent-1 içinde, toplam 210 m2 alana sahip Payguru Ofisi, mimaristudio ekibinin iç mimari tasarım, projelendirme ve saha uygulama çalışmaları ile hayata geçmiş bir teknoloji ofisi projesidir.  In-app, web, mobil site, abonelik ödemeleri gibi hizmetler veren ve tüm regülatif istekleri karşılayan yeni nesil ödeme platformu olan Payguru, değişen ülke ve iş koşullarına uyum sağlayarak 2015 yılında şirket içi bir değişime gitmiştir. Bu değişime de ilk olarak fiziksel yapıdan yani ofislerinden başlamışlardır.

Firmanın gelişen iş hacmi sonucunda yeniden ele alınan mevcut çalışma alanında, ekibin faaliyet gösterdiği sektördeki dinamik yapı ve genç çalışan profili tasarımın önemli çıkış noktalarıdır. İç mimari dilde ve ince yapı malzemelerinin kullanımındaki hareketlilik, bu referanslara bir gönderme niteliğindedir.  Planlamada özellikle gün ışığı kullanımı ön planda tutulurken, mekanın her noktasının gün ışığından yararlanabilmesi amaçlanmıştır. Firma içi birimlerin yerleşim planında birbirleri ile ilişkilerine dikkat edilmiş, birimler arası ayrımlar peyzaj öğesi ile sağlanmıştır.  Özellikle ofisin bahçe ile direkt olan ilişkisi, mekan içinde tasarlanan peyzaj uygulamalarını güçlendirmiştir.  Mekana gelenler ilk olarak ana karşılama holünden geçerek özel imalat bir karşılama bankosuna ulaşmaktadır. Genel mekan algısının anlaşılmaya başlandığı banko alanında gelen misafirlerin yanında, çalışanların da dinlenme alanı olarak kullandığı bir ağırlama alanı mevcuttur. Oyun konsolu ile de çeşitlendirilen alan hemen yanında planlanan servis mutfağı ile de ilişkilendirilmiştir.

20-acoustics-and-lighting-design

Giriş alanından hemen sonra geçilen ana mekan ise dengeli bir planlamaya sahip, açık bir çalışma alanıdır. Şirket içi organizasyonuna göre planlamada yönetici grupları açık çalışma alanı yaklaşımında çalışan diğer ekiplerden ayrı tutulmamıştır. Ayırım, sadece kullanılan mobilya gruplarında ve renklerde vurgulanmıştır. Bu yaklaşım içinde firma üst yönetimi çalışma birimi ise yarı açık bir alanda, toplantı işlevini de içinde barındıran 8 metrelik bir çalışma bandı üzerinde çözümlenmiştir. Tüm bunların yanında ise özel toplantılar için yarı kapalı bir toplantı odası ayrıca planlanmıştır.  Binanın aydınlatma tasarımı genel mekan kurgusunun bir parçası olarak mimaristudio ekibi tarafından şekillendirilmiştir. Mekanın tamamında LED teknolojisi tercih edilmiştir. Projenin farklı noktalardaki aydınlatma seviyeleri ve  hesaplamaları ile aydınlatma danışmanlığı için Crealux firmasından profesyonel destek alınmıştır. Aydınlatma kurgusunu oluşturan ve genel aydınlatmayı sağlayan lineer LED profil ürünlerin yanında, belirli alanlarda Philips’ den seçilen dekoratif ürünler tercih edilmiştir.

Aydınlatma tasarımı çalışmalarında, mimari tercihlerin ışığında tercih edilen 270 derece ışık yayınımı sağlayan LED profiller ile ferah bir ofis ortamı sağlanmıştır. Projenin başında düşünülen direkt/endirekt porsiyonlu çift renk LED profiller, geniş açılı profil seçimi ile yerini sade ve fonksiyonel modele bırakmıştır. Opal difüzörün yumuşatma faktörü de hesaplanarak seçilen sıcak beyaz CREA LED ler sahip oldukları yüksek Ra değerleri ile üst seviye görsel konfor sağlarken , opaldifüzörler de minimum gölge ile ortamın ferahlığını arttırmaya katkıda bulunmaktadır. Switch-Dim sürücülerle donatılan LED armatürler günün farklı zaman dilimlerinde ihtiyaç duyulan farklı aydınlık seviyelerini kolaylıkla kullanıcıların hizmetine sunmaktadır.  Proje, son yıllarda mimaristudio ekibinin “start-up” lar için olan proje çalışmalarının bir devamı niteliğinde olup,  işverenin kimliği, vizyonu ve hedeflerini yansıtan bir çalışma olarak tamamlanmıştır.  Kullanılan dekoratif ürünler: LiriobyPhilips, Ecliptic LED Philip LivingColors, ClearwalllampPhilipsLedino, NioLed Philip Ecomoods, FriendsLiriobyPhilips, Zodiac

c-_users_ezgi_desktop_basliksiz-1

basliksiz-1

Yorumlar

Yorum Mesajınız