Philips aydınlatma teknolojilerini yeniden geliştirerek, ışığı aydınlatmanın çok daha ötesine taşıdı. Şirket, Eindhoven’daki yeni kampüsünde Philips Aydınlatma CEO’su Eric Rondolat’ın ev sahipliği ile yeni teknolojilerini tanıttı.

Philips Eindhoven’daki İleri Teknoloji Kampüsü’nde gerçekleştirdiği basın toplantısıyla yeni aydınlatma teknolojilerini tanıttı. Dünyadaki Philips aydınlatma sistemlerinden bahseden Philips Aydınlatma CEO’su Eric Rondolat, daha fazla ışık, daha fazla enerji tasarrufu ve daha fazla dijital aydınlatma için dijitalleşmenin önemine vurgu yaptı. 3. çeyrek satışlarının yüzde 44’ünün LED aydınlatmalardan geldiğini belirten Rondolat, “2009 yılında normal ampüllerin kullanımı yüzde 30 civarındaydı. Bugün ise LED’lerin dünyadaki payı her geçen gün artıyor. Günümüzde mimarlar LED aydınlatmaları herhangi bir yüzey üzerinde çok rahatlıkla kullanabiliyor” dedi. LED aydınlatma sistemlerinin ofislerde de her zaman maliyetten tasarruf edilmesini sağladığını ifade eden Rondolat, bunun yanı sıra şehirlerde de Philips teknolojilerinin kullanıldığını söyledi. Rondolat, “Dünyada 31 şehirde CityTouch ürünümüz kullanılıyor. 110 bin CityTouch birbirine bağlantılı şekilde çalışıyor” diye konuştu.

20151209_111310-300x169

LED aydınlatma ile çilek yetiştiriciliği

Philips bütün bunların yanında, bahçecilik aydınlatması teknolojileri alanında araştırmalar gerçekleştiriyor. Mevcut araştırma faaliyetlerinin odağında hâlihazırda Kent Çiftlikleri denen kapalı ortamlarda yetiştirilen salata ve marul gibi ürünlerin optimize edilmesi ve patates gibi temel ürünleri yetiştirmek için yeni yöntemlerin geliştirilmesi yer alıyor. Philips GrowWise Kentsel Tarım, kent çiftçileri, süpermarketler, gıda şirketleri ve hatta restoranlar gibi üreticilere, tüketileceği yerin bir adım ötesinde düzenli olarak gıda üretme olanağı sunuyor. Bu da, marul, yemeklik otlar ve çilek gibi hassas ürünlerin taşıma esnasında görebilecekleri hasarı büyük ölçüde azaltıyor. Philips GrowWise Kentsel Tarım kapalı bir sistem olduğu için fırtınalardan, aşırı yüksek ve düşük sıcaklıklardan, kuraklıktan, mevsimlerden – ve en önemlilerinden biri olan – böceklerden etkilenmiyor. LED aydınlatmanın yanı sıra çok az miktarda gübre ve su gerekiyor. Philips teknolojisi ayrıca Kent Çiftliklerini destekliyor: Hollanda’da bulunan Deliscious ile ABD’deki Green Sense Farms bunlar arasında yer alıyor.

Philips-CityFarm-3-300x200

Işık tarifleri en iyi ürünleri almanıza yardım ediyor

Philips, her ürünün tam olarak ihtiyaç duyduğu kadar ışık almasını sağlayan özel aydınlatma tarifleri geliştirerek yetiştiricilerin LED aydınlatma sistemlerinden azami fayda elde etmesine yardımcı olmak için çalışıyor. Doğrudan yetiştiricilerle çalışmanın yanı sıra, böyle araştırmalar sayesinde Philips yetiştiricilerin ihtiyaçlarını anlamakla kalmıyor, LED aydınlatmanın nasıl daha fazla geliştirilebileceğini de kavrıyor.
LED teknolojisi sayesinde Philips yetiştiricilerin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. LED ampuller, ister daha çok ürün, ister daha düşük işletme maliyetleri veya bitkiler üzerinde daha sağlam bir kontrol kurmak olsun, aydınlatma çözümlerini yetiştiricilere daha da çok değer kazandıracak şekilde optimize etmemize olanak tanıyor. Farklı LED türleri arasından seçim yaparak bitkilerin aldığı ışık spektrumunu büyük bir hassasiyetle belirleyebiliyorsunuz. Böylece dalga boyları israfının önüne geçiliyor. Ayrıca, LED ampuller soğuk çalışıyor ve bu sayede bitkilere çok yakın konumlandırılabiliyor. Bu da, gölge veya yanma riski olmadan tam aydınlatma sağlıyor.

Philips-Hue-Go-300x200

Philips Hue ile ışığın kullanım şekli değişiyor

Philips Hue geliştirici programı sayesinde, şu anda 450’den fazla üçüncü taraf uygulama mevcut. Hem ev içinde hem de evin etrafında herhangi bir alanı daha geniş kılmak, daha keyifli hissetmenizi sağlamak ya da sadece günlük hayatınızı kolaylaştırmak için Philips Hue ışığı kullanım şeklinizi tamamen değiştiriyor. Duyularınızı canlandırabiliyor, güzel anlarınızı aydınlatıyor ya da huzurlu vakit geçirmeniz için size otomatik bir sistem sunuyor. Ampuller, armatürler, LED şeritler ve açma/kapama düğmelerini bir arada sunan Philips Hue ekosistemi ile tabletiniz, akıllı telefonunuz ve hatta kol saatinizi kullanarak kolayca etkileşime geçebilirsiniz. Seçtiğiniz tek bir odada, birkaç farklı odada ya da evin tamamında aydınlatmayı değiştirmek için, evdeyken Hue uygulamasını, evde değilken ise Hue portalı kullanabilirsiniz.

Philips-Luminous-Patterns-round-sparkle-light-effect-300x245

Aydınlatma ve tasarım ‘sessiz mimaride’ bir araya geldi

Royal Philips, mimarlara ve tasarımcılara ışık, şekil ve materyalleri çok farklı biçimlerde bir araya getirerek, görsel sunumlar yaratmalarına olanak tanıyan, Luminous Patterns adlı programlanabilir ve bağlantılı LED aydınlatma sistemini tanıttı. Philips Luminous Patterns, az enerji harcayan, maliyet etkin dekorasyon panelleri olup; bar, restoran, perakende mağaza, otel ve ofis lobileri dâhil olmak üzere çok çeşitli iç mekânlara uygulanabiliyor. Luminous Patterns, otel lobilerinde ışıltılı bir karşılama hazırlayabilir, restoranların atmosferini güzelleştirebilir veya müşteri kabul alanında bir markanın kimliğini güçlendirebilir. Philips Aydınlatma Luminous Patterns Girişim Müdürü Brad Koerner, konuyla ilgili olarak “Bu gömülü LED aydınlatma ürünleri, geleneksel ‘sessiz’ mimari yüzeylere aydınlık, sıcaklık ve ışıltı veriyor. Philips Luminous Patterns sayesinde tasarımcılar, göz kamaştıran aydınlatma unsurlarını tasarımlarına artık doğrudan ve maliyet etkin bir şekilde ekleyebilirler” dedi.

Cisco, Bosch ve SAP ile önemli ortaklıklar

Philips ve Cisco, küresel stratejik işbirliği oluşturduklarını açıkladı. İşbirliği kapsamında modern ofislerde nesnelerin internetinin sağladığı olanaklar kullanılarak enerji tasarrufuna yeni açılımlar yaratılacak, verimlilik ve çalışan üretkenliği artırılacak. Philips Lighting Pazarlama ve İşbirliklerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Bill Bien, “Müşteriler, bağlantılı dünyadaki en yüksek enerji tasarruflu aydınlatmadan yararlanacak ve bağlantılı aydınlatma sisteminin sağladığı verileri enerji tasarrufu elde etmek, üretkenliği artırmak ve çalışma ortamlarını optimize etmek üzere kullanabilecekler” dedi. Philips aynı zamanda Bosch’un Hue Dostları ortaklarından biri olacağını da açıkladı. Bağlantılı aydınlatma ve ısıtma sistemleri Bosch ve Philips ortaklığında tek bir sistem haline geliyor ve evle etkileşime geçecek yeni yollar sunuyor.
Bunun yanında, SAP ile gerçekleştirilecek ortak proje, SAP HANA platformunu temel alan gerçek zamanlı durumsal farkındalık ile Philips CityTouch sokak aydınlatması yönetim sistemini bir araya getiriyor. Philips ve SAP arasındaki anlaşma Buenos Aires’te başladı. Buenos Aires bugün sokak lambaları, parklar, otobüs durakları, bina ve köprüler dâhil olmak üzere 700 binden fazla noktayı yönetebiliyor. Buenos Aires bu sayede işletme verimliliğini yükseltti, yüzde 50’nin üzerinde enerji tasarrufu sağladı.
http://www.computerworld.com.tr

Yorumlar

Yorum Mesajınız