caravaggio-immersive-experience-09

İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen sergide, ressam Caravaggio’nun eserleri tuvalden yaşama döndü.

Bir ışık sanatçısı olan Caravaggio’nun eserleri Roma’da bulunan Palazzo delle Esposizioni Sergi Sarayında, ziyaretçilerini bekliyor. Michelangelo Merisi da Caravaggio,  Barok sanat akımının ilk büyük sanatçısıdır. Caravaggio güçlü ışık-gölge kullanımı ve resimsel düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatının en özgü uygulamacılarından biri olmuştur.

Projeksiyon, 3D ve video sanatının harmanlaması olarak hayat bulan 57 eser tasarım stüdyosu The Fake Factory iş birliğiyle hayata geçirildi.  Müzisyen Stefano Saletti’nin sergi için özel olarak bestelediği parçalar geziye eşlik etmekte.  Müzisyen Stefano bu sergi için bestelediği müziğin ilhamını ışıktan almış. Sanatçının eserleri ile senkronize olarak hareket eden besteler, ziyaretçilere oldukça farklı bir dünyanın kapısını aralamakta.

Resimlerdeki karakterler, projeksiyonlarla duvara yansıtılıyor ya da bazen üç boyutlu gösteriliyor. Roma’daki sergide ziyaretçiler, sanatçının 57 eserini multimedya gösterileri aracılıyla izleyebiliyor, karakterlerle interaktif bir iletişim de kurabiliyor. 3 Temmuz 2016’ya kadar Roma’da Palazzo delle Esposizioni’de sergilenecek olan eserler, ilerleyen zamanlarda İtalya dışındaki sergi salonlarına taşınacak.

0_caravaggio_experience_jpgedited

Caravaggio-Experience-

Caravaggio Experience Palazzo Esposizioni 1

Caravaggio Experience Palazzo Esposizioni 2

Yorumlar

Yorum Mesajınız