ISTANBUL’74, günümüz çağdaş sanatının en heyecan verici isimlerinden biri olan Robert Montgomery’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisini gerçekleştiriyor. Sanatçının ışık enstalasyonlarından sulu boya çalışmalarına uzanan farklı tekniklerdeki işlerinin yer alacağı sergi, 19 Mart – 18 Nisan tarihleri arasında ISTANBUL’74 Galatasaray’da, Audemars Piguet, Tektaş Saatçilik ve Mücevher Grubu’nun katkılarıyla sanat severlerle buluşacak.

20150320-115259-2073665532

 

Çalışmalarının temelinde yer alan şiirsel mesajları aracılığı ile kavramsal sanat geleneğini sürdüren Robert Montgomery, ahşap oymacılığı, sulu boya, alevler, ışık ve billboard entelasyonları gibi farklı teknik ve mecraları kullanarak oluşturduğu çalışmaları ile tanınıyor. Şiirin günümüz çağdaş dünyasında yeniden yer bulacağını savunan Robert Montgomery, sanatsal çalışmalarını da bu yönde sürdürüyor. ‘Kolektif bilinçaltı’ konularından beslenen ve kelimelerin gücünü kullanarak düşünce ve fikirlerini geniş kitleler ile paylaşma eğiliminde olan sanatçı, özellikle halka açık alanlardaki tipografik yerleştirmeleri ile sanat takipçisi olmayan kesim tarafından da yoğun ilgi görüyor.

ROBERT MONTGOMERY

ROBERT MONTGOMERY HAKKINDA

Çağdaş metin sanatına şiirsel bir yorum ve müdahaleci stratejiler ile yaklaşan Robert Montgomery, billboardlar, güneş enerjisi ile çalışan ışık yerleştirmeleri, ateşten şiirlerin yanı sıra ahşap baskı tekniği ve sulu boyaya uzanan farklı mecra ve tekniklerdeki çalışmalardan oluşan bir portfolyoya sahip. Berlin’in Tempelhof bölgesindeki eski Amerikan Hava Kuvvetleri üssü ve 2012 Kochi-Muziris Bienali’nin davetlisi olarak, Hindistan’ın Kochi-Muziris şehrindeki imparatorluk dönemine ait limanda büyük ölçekli ışık enstalasyonlarını sergileyen sanatçı, ayrıca bugüne kadar pek çok uluslararası sergi ve festivalde de yer aldı.

images (1)

Bunlar arasında: KOP (Breda, Hollanda), Athens Festival (Yunanistan), 54. Venedik Bienali, The De La Warr Pavilion (Bexhill, İngiltere), Galerie Nuke (Paris) (Fransa), Guido Costa Projects, (Torino), 20 Hoxton Square Projects (Londra), Galerie Analix Forever (Cenevre), The Embassy Gallery ve Edinburgh Art Festival (İskoçya), The Baltic Centre for Contemporary Art, (Newcastle-Gateshead, İngiltere), Anna Lupertz Gallery (Berlin) ve C24 Gallery (New York) bulunuyor.

Robert Montgomery’nin yakın gelecekteki projeleri arasında ise, Brüksel’deki Royal Opera House ile bir işbirliği ve 2015 yılının ilk yarısında piyasaya çıkmak üzere, Distanz yayınevi tarafından hazırlanan monografi niteliğindeki kitabı var.

Beyoğlu / GalatasarayKuloğlu Mahallesi Turnacıbaşı CaddesiNo:9 Kat:2 Neşe Apt Beyoğlu

Yorumlar

Yorum Mesajınız