1

Doğal Işık Dağılımları

Doğal Termal Terapi Merkezi

Romatem -Bursa

 

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Bursa Osmangazi’de Osmanlı döneminden kalan Kara Mustafa Paşa Kaplıcalarının hemen yanında bulunmakta. Civardaki tarihi yapılar nedeni ile bulunduğu konumun niteliğinden ötürü Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün de onayı alınarak yapılan bir projedir. Terapi havuzları,  Kara Mustafa Paşa Kaplıcaları’nın romatizma başta olmak üzere benzer hastalıklara iyi gelen kükürtlü termal sularından yararlanılarak yapılandırılmıştır. Naturel terapi merkezinin Aydınlatma senaryosu,   doğal ışık algısı  ile  işlevleri ve mekanı tanımlamak üzere kurgulanmıştır. Amaç , mimari ile  oluşturulan tasarımının, aydınlatma kriterlerini  içermesi ile  mekanların fonkiyonlarını  doğru tanımlarken,    insana duyarlı olmasını sağlamaktı.

basliksiz-1

Zemin üstünde üç katlı dikdörtgen prizma bir kütleden oluşan 85 yatak kapasiteli hastanenin  odalarının aydınlatması , aydınlatma kalitesini  belirleyen parametreler  ile  gün ışığının güven veren duygusunu hissettirirken tasarımın formu  ile de  görsel konforunu  sağlamak üzere tasarlandı. Ayrıca  hastaların  ihtiyaçlarının tespit edilmesi sonrası ,   fonksiyonel ve yönlendirici aydınlatma sahneleri ,bölgesel olarak  planlandı.

Ana bloğun ortasındayer alan Lobi aydınlatması  , hastalarına ve ziyaretçilerine  mekansal ve işlevsel ilk deneyimlerini  yaşattığından ,   konsept tasarımın başlangıç  bölümünü oluşturdu. Tasarım konseptini  belirleyen ürünlerin seçimi ve planlaması mimari ile bütünleşen geometrik  formlar ile  tasarlandı.  Genel  aydınlatmasını sağlar iken yönlendirmeye  yönelik kırılmalar ile farklılaştırıldı. Nefes alan tavanların   bölgesel anolar  ile   tefrişe yansımaları ,bütünün içindeki alanlara , görsel nitelik kazandırırken   kullanım amacını tanımladı .Ölçeksel ve  geometrik farklılıkları içeren aydınlatma konsepti, görsel konforu ve  teknik  performansı   sağlar iken  farklı tavan kotlarından gelen ışık hüzmelerinin harmonisi ortam  ambiansını  belirledi.

 

Projede   kullanılan başlıca konsept aydınlatma ürünü , tavan yapı malzemesi ile bütünleştirilerek kullanıldığından  dairesel ışıklık algısını sağlar iken derinlik içinden gelen homojen aydınlatması  ile de  gün ışığının etkisini oluşturmuştur. Kolonve tavandaki  farklı yüzeyler  ,aydınlatmanın  tasarımına ,ışığın lineer  formları ile dahil edilerek, tavanın bütününde   oluşturulan görsel etki , bölgesel ayırımları ve yönlendirmeyi de sağlamıştır.

basliksiz-2

Koncept içeriğinde kullanılan  ışık kaynakları ve  renk sıcaklıkları,  tasarımın temasına ve işlevine yönelik  bölgesel olarak  çeşitlendirilmiştir. Kafeterya kütlesinin iki katlı cam cephesinde güneş kırıcı genleştirilmiş alüminyum panellerin doku ve renkleri iç mekanda bazı yüzeylerde de tekrar  ederek  binada  görsel kimlik sağlarken , aydınlamanın malzeme seçimi ve görsel etkisi aynı dilde belirlendi. Aluminyum malzemeden tasarlanan  ve yüksek tavan içindeki boşlukta sarkıtılan güneş ışınları formundaki  tasarım ürünler ,gereken aydınlatma düzeyini sağlar iken  fiziksel çevre bütünlüğünü de oluşturmuştur.

İkinci bodrum katta yer alan çukur bahçeler ve bu mekanın çift kat yüksekliğindeki cam cephesi sayesinde , bir üst kattaki tedavi üniteleri de bodrum katta bulunmalarına rağmen gün ışığı alabilmektedir .Tesiste bulunan açık ve kapalı terapi havuzları ,gündüz gün ışığından beslenirken , ilerleyen saatlerde , aydınlatmanın   temasında yer alan   gün ışığı etkisini  devralan  tavan havuzlarının  ve  şeffaf  armatür tasarımlarının , ışık hüzmeleri ile sahnelenmiştir . Termal  havuz odalarında  ,genel  aydınlatma haricinde yapılan  bölgesel  aydınlatmalar, doğal  taş yapı yüzeylerininin dokusunu  hissettirip   ,mekanda ki  işleve, naturel algısı ile bütünlük kazandırılmıştır. Yapının  aydınlatma ile  mimari   bütünlüğününü yansıtabilmek için ,binanın her bölümünde,işlevine uygun olarak yapılan şekilsel tasarım farklılıkları   ortak bir  senaryoya dahil edilerek oluşturulmuştur.

8

basliksiz-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız