E5

Haluk Tümay ve Ayhan Böke tarafından tasarlanan bu ikiz kule kompleksi toplam 107.000 m2 inşaat alanında her biri 850m2 den oluşan 39 (158m) ve 34(140m) katlı ofis bloklarından oluşmaktadır. Her iki kulede de ofis alanları taşıyıcı çekirdeğin iki tarafında düzenlenmiştir. Transparan çelik yapının altında etkileyici bir giriş saçağı bu iki kuleyi birbirine bağlar.

Her iki kule de otopark ve sığınaklar dahil olmak üzere 5 bodrum kat, 2200 kişi kapasiteli 2 kafeterya, Akbank ve Sabancı Holding için 6000 m2 bilgi işlem merkezi, zemin katta 750 kişi kapasiteli ek bina ve banka şubelerinden oluşmaktadır.  VIP yemek odaları boğaz manzarasından faydalanmak için kulenin üst katlarında konumlandırılmıştır. Sabancı Center elektronik olarak sistemleri kontrol etmesi ve denetlemesi ile Türkiye’nin ilk akıllı binasıdır. Bu elektronik sistem bir çok bağlantılı ve kompleks sistemlerin bir arada çalışmasını sağlayarak bina gözetimi ve güvenliğini, erişim kontrolünü, ısıtma, soğutma, havalandırma, yangın alarmı ve yangın söndürme sistemini, güç kaynağını, ışıklandırma kontrolünü, iletişimi ve asansör işletmesini düzenler. Ofis kuleleri Rosa Beta ile kaplanmışken, podyum kat kırmızı Napoleon çizgiler ile süslüdür. Cepheler yansıtıcı, güneş korumalı mavi camlar ve toz boyalı alüminyum perde duvarlardan oluşmaktadır.

Untitled-17

Sabancı Center’da;

İç aydınlatmada, armatür kaliteleri ve takılacak bölümlerin konfor şartı esas alınarak seçilmiştir. Aydınlatma genel olarak büro katlarında reflektörlü floresan ampullü armatürlerle yapılmıştır. Bilgi işlem merkezleri ile bodrum kat mahallerinde flüoresan ampullü armatürler,  rutubetli bölümlerde garaj ve tesisat hacimlerinde etanj armatürler kullanılmıştır.

Binada muhtelif yerler için kabul edilen aydınlık seviyeleri şöyledir.

  • Bürolar: 300/500 Lx
  • Koridorlar: 150 Lx
  • Kafeterya: 200 Lx
  • Sergi Holleri: 500/700 Lx
  • Mekanik Bölümler 200Lx
  • Garaj 100Lx
  • Bilgi İşlem Merkezi: 500Lx

Dış Aydınlatmada, bina güvenlik açısından dışarıdan etkin bir biçimde aydınlatılmıştır. Bu aydınlatma hem emniyet kameralarının görüşünü kolaylaştırmakta hem de binanın görünümdeki estetiği vurgulamaktadır.

Bina dışında kalan alanda bahçe otopark ve tali yollarda mahallin karakteristiğine uygun olarak cıva buharlı ampullü armatürlerle harici aydınlatma sistemi fotosel üzerinden otomatik olarak devreye girip çıkacak şekilde projelendirilmiştir. Ayrıca seçilecek armatürlerin dış hava şartlarından etkilenmeyen tipte olmalarına dikkat edilmiştir.

Sabancı Center’da aydınlatma tesisatı otomasyona bağlıdır. Tesisat personelin çalışma saatine göre ayarlanmıştır. Elektrik kesildiğinde jeneratör 15 saniye içinde devreye giriyor. Bilgi işlem merkezinin 24 saat kesintisiz hizmet verebilmesi için elektronik donanımlı statik UPS cihazlar kullanılmıştır.

Untitled-18

Untitled-16Untitled-19Untitled-15

Yorumlar

Yorum Mesajınız