Untitled-36“…kamu alanı aydınlatması aydınlatılmış cephelere yakın alanlarda karanlığı sağlamış, cephe aydınlatmasında kullanılan LED ürünler de, sayıca çok olan flood aydınlatmaların kullanımı önlemiştir.” Belçika’nın Brüksel şehrindeki Schaerbeek bölgesinde yer alan proje; kamu binaları ve alanları aydınlatmasında LED teknolojisinin olanaklarının kullanımı için ve enerji tasarrufu anlamında önemli bir referans ve kanıt olmuştur.

Durum Analizi ve Tasarımın Amacı

COLLINGNON Meydanı ve Schaerbeek Belediye Binasının (tescilli tarihi eser, Jules Jacques van Ysendijk, 1881) aydınlatması aynı zamanda Dikilitaş ve meydanın köşesinde yer alan 2 bina ile Sainte-Marie (tescilli tarihi alan-mimarlar H. Van Massenhove ve G. Lolve, 1889’da mimari tasarım yarışmasında birincilik ödülü almışlardır) sokağını kapsamaktadır.

Bu proje, JP Majot’un ana konsept tasarımında çizdiği aydınlatma master planı prensipleri çerçevesinde geliştirilmiştir.

Amaç

Yerel makam olan Sibelga bu tip işleri yürütmek için yetkilendirilmiş ancak, konsept tasarımı aşaması verilen teknik dökümantasyon ve ihale dökümantasyonunda yer almamış; bu aşama teknik gereklilik dökümanlarının hazırlanması ile değiştirilmiştir.Untitled-35

Proje Aşamaları

 • 2002’de avam aydınlatma planlaması ile Schaerbeek Belediye Binası ile Collignon Meydanı için başlamıştır.
 • 2007 yılının ön bütçeleme
 • 2008 avam projenin onaylanması
 • 2009 yılında aydınlatma
 • 2010 yılında aydınlatma renovasyonunun tamamlanması

Aydınlatma Skenografisi

Mevcut kamusal alan aydınlatması fener tipi sokak aydınlatması stili ile düzenlenmiş. Projede bu ürünler kullanılarak, cepheye monte edilmiş tüm fonksiyonel aydınlatmanın kaldırılmasına taban hazırlanmıştır.  ( Cephe montajlı sokak aydınlatmaları aynı zamanda ışık kirliliğine neden olmuştur). Fener tipi sokak aydınlatmaları zamanına göre en yeni CDO ışık kaynakları ile değiştirilmiş, gerekli ışık seviyesinin elde edilmiş ve beyaz renkli ışık ile tüm aydınlatma skenografisiyle uyumlu bir düzenleme sunulmuştur. Fener tipli sokak ışıkları aydınlatmanın gereklerine göre koordine edilerek konumlandırılmış ya da cepheyi etkilememesi/engellememesi için belediye binasının önünde uzaklaştırılmış ya da ışığa ihtiyacı olan vurgulanması gereken öğelere yakın yerleştirilmiştir. Böylece, belediye binasının yan cepheleri, Collignon Meydanı’ndaki evlerin cepheleri, gizlice sokak lambalarının üstlerine hat boyunca entegre edilerek aydınlatılmıştır.

Belediye binasının simetrik aydınlatması çan kulesi ve Royale Ste Marie Sokağı ile perspektifi tamamlarken; çevre binaların ve çan kulesinin aydınlatması da belediye binasının görünürlüğünün ve şehrin uzak noktalarından fark edilmesini kesinleştirmektedir.

Aydınlatma Prensipleri

 • Mimari ile dengelenmiş bir ana cephe aydınlatması, çatı pencerelerinin öne çıkarılması ve dar açılı ürünler sayesinde kemerlerin (gün ışığı beyazı ve sıcak beyaz ışık kullanımı) ve uç noktalar ile giriş kapısının aydınlatılmasıdır. Işık tepe noktaları aydınlatarak, keskin gölgelerden kaçınılmıştır.
 • Çan kulesi dar açıdan yapılan bir çok ışık atışı ile çevrelenerek vurgulanmıştır. Kulenin elemanlarından olan ok uzak noktalardan sağlanan projektör atışları ile aydınlatılmıştır.
 • Üst üste donatılan projektörler ile yan cephelerde binanın üst noktalarına ulaşılmıştır.

Teknik Detaylar

 • Tüm graze aydınlatmaları dar açılı LED lineer aydınlatmaları ile; diğer genel cephe ve çan kulesinin aydınlatılması gizlenmiş aydınlatmalar ile yapılmıştır.
 • Meydan aydınlatması olarak kullanılan çiftli fener tipi lambaları bina çevresine yerleştirilerek, üzerine projektörler eklenmiştir. Cephenin üst bölgesinde yer alan zigzag  yapılı, taç noktaları sıcak beyaz renkli ışık tercih edilerek vurgulanmıştır.
 • Uygulamada; görsel bir kirlilik oluşturmadan ve binaya zarar verilmeksizin kablolama yapılmıştır.
 • Ekipmanlar binaya yapıştırılmış LED lineer ürünler, pencerelerin kenarlarına görselliği etkilemeksizin ya da yüzeye yerleştirilen plakalar ile görülmeyecek biçimde konumlandırılmıştır.
 • Düşük ışık kirliliği için spot ışıkları shutterlar yardımı ile odaklanmıştır. Enerjinin dengeli kullanımı: Gece yarısından sonra aydınlatmanın kapatılması ile sağlanmıştır.Untitled-34

Projenin Ayrıcalıkları

Bu aydınlatma; LED teknolojisinin mimari aydınlatmaya sunduğu yeni olanakların göstergesi olmuştur. Dar açılı aydınlatmanın uzmanlık ile kullanımı üzerinde kurulan aydınlatma da kolonlar ve detaylar vurgulanmıştır. LED ürünlerin küçük boyutları nedeni ile tüm ürünlerin gizlenmesi kolaylaşmıştır. Farklı malzemelerle uyum sağlaması için farklı renk sıcaklıkları (soğuk-günışığı ve sıcak beyaz) kullanılmış, konumlarına göre ışık gücü ayarlanmıştır  (350mA ve 700mA gibi).  Aydınlık ve karanlık kompozisyonu, farklı malzeme özellik ve renklerin ortaya çıkarılması ile dikkatlice ayarlanmıştır. Cephede konumlanan ürünlerin gün içerisinde neredeyse görünmezz olmasına özen gösterilmiştir.

Detayları aydınlatan bu tasarımdaki ışığın yumuşatılması, konumları proje için planlanmış olan kamu alanı aydınlatmalarından yayılan ışık ile oluşturulmuştur. Bunu yaparken ki amaç sadece yumuşatma ve gerekli olan yere ışığın konumlandırılması olduğu için yüksek güç kullanımlarına gidilmeden 35w’lık ürünler kullanılmıştır. Direk ışığa maruz kalınmadığı için glare (göz kamaşması) problemi de bulunmamaktadır. Caphede yer alan tüm ürünlerin LED olması, ulaşım zorluğundan kaynaklanan problemli onarım/bakım çalışması sırasında projektörlere ise kamu alanı aydınlatmalarının üzerine yerleştirildikleri için sokaktan ulaşmak mümkündür.

Bu aydınlatma prensipleri kesinlikle güç yüklemesini azaltmıştır. Aslında kamu alanı aydınlatması aydınlatılmış cephelere yakın alanlarda karanlığı sağlamış, cephe aydınlatmasında kullanılan LED ürünler de sayıca çok olan flood aydınlatmaların kullanımını önlemiştir. Proje tam ölçekli bir aydınlatma mockup’ında tüm odaklama çalışmasının yapılmasının sonucunda otoriteler tarafından onaylanmasının ardından gerçekleşmiştir.

Untitled-37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız