Untitled-5

Philips, Schiphol’de döngüsel ekonomiye geçişi destekleyecek aydınlatma hizmeti sistemini kurdu.

Amsterdam, Hollanda – Schiphol Group, Cofely ve aydınlatmada dünya lideri Royal Philips (NYSE: PHG AEX: PHIA), Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda bulunan terminal binalarına yeni bir aydınlatma sistemi kurmak için işbirliğine imza attı. “Aydınlatma hizmeti” kapsamında tüm armatür ve tesisatın mülkiyeti Philips’te kalırken, Schiphol kullandığı ışık miktarı karşılığında ödeme yapacak. Philips ve Cofely sistemin performansı ve sağlamlığının yanı sıra yeniden kullanımı ve hizmet ömrünün sonunda geri dönüşümünden birlikte sorumlu olacak. Enerji tasarruflu LED lambalar sayesinde, geleneksel aydınlatma sistemleriyle karşılaştırıldığında elektrik tüketimi %50 oranında azalacak.

Kossmann.dejong mimarları ve Philips Tasarım ortaklığıyla Amsterdam Schiphol için özel olarak geliştirilen aydınlatma armatürleri, hizmet ömrünü iyileştiren tasarımları sayesinde geleneksel armatürlere kıyasla %75 oranında daha uzun ömürlü olacak. Bunun yanında, armatür parçaları ayrı ayrı değiştirilebilecek. Bu da bakım masraflarını azaltacak, armatürlerin bütün halinde geri dönüşüme gönderilmesi zorunluluğunu ortadan kaldıracak ve ham madde tüketiminde azami düşüş sağlayacak.

Döngüsel Ekonomide Aydınlatma

Schiphol Group, Cofely ve Philips, döngüsel ekonomi ilkelerini uygulayarak sürdürülebilir aydınlatmaya geçişte yeni bir standart belirlediler. Schiphol hava limanındaki terminalde yolcuların konforunu ve yolcu kapasitesini artırmaya yönelik kapsamlı bir yenileme projesinin bir parçası olan yenilikçi ışık tasarımı, aynı zamanda daha iyi bir aydınlatma deneyimi sunuyor. Schiphol Group CEO’su ve YK Başkanı Jos Nijhuis, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Schiphol, dünyanın en sürdürülebilir hava limanlarından biri haline gelmeyi hedefliyor. Döngüsel ekonomiye inanıyoruz ve bunun gerçekleşmesinde aktif rol oynamak istiyoruz. Philips ve Cofely işbirliği bu yönde atılan önemli bir adımdır. Yenilikçi ve alışılmışın dışında bir çözüm geliştirmek üzere eskimiş yöntemleri birlikte terk ettik. Hava limanının iddialı hedeflerine uyacak yeni bir standart ortaya koyduk.”

Philips Aydınlatma Benelux Genel Müdürü Frank van der Vloed ise, “Schiphol’un iddialı sürdürülebilirlik hedeflerine önemli bir katkı sunabildiğimiz için mutluyuz. Önümüzdeki dönemde ileriyi düşünen pek çok şirketin “Aydınlatma Hizmeti” modeline geçeceğini düşünüyoruz. Sonuçta çoğumuz bu modeli zaten kullanıyoruz. Örneğin, su içmek için bodrum katında bir depo bulundurmam gerekmiyor. Pek çok kişi “kullandığın kadar öde” modellerine aşinadır. Buna LED teknolojisinin getirdiği önemli oranda enerji tasarrufunu ve tüm sistemin sürdürülebilirliğini eklediğimizde ortaya çıkan sonuç ikna edicidir,” diyor.

Cofely Nederland NV şirketinde COO görevini yürüten Hans van Happen ise şu açıklamalarda bulundu: “Cofely, ana yüklenici olarak her zaman Schiphol’un ticari amaçlarına katkıda bulunacak yenilikçi ve enerji tasarruflu çözümler aramaktadır. Schiphol ve Philips arasındaki bu yenilikçi işbirliği, Cofely’nin enerji geçişinde öncü rol oynama hedefine tam olarak uyuyor.” Philips tüm ekipmanın mülkiyetini elinde bulundururken Schiphol Group, sözleşme süresi boyunca sistemi kiralayacak. Sözleşme sonrasında armatürler geliştirme işlemine tabi tutulduktan sonra başka bir yerde kullanılacak, böylece en yüksek kaynak tasarrufu sağlanacak.

Philips ve Cofely, Cofely’nin Schiphol’deki sürekli varlığından güç alarak, en uygun aydınlatma deneyimini ve sürdürülebilirliği yakalamak üzere aydınlatma sistemine gerçek zamanlı bakım sağlayabilecek. Bunun yanı sıra, kilit performans göstergesi (KPI) modelini temel alarak aydınlatmanın yoğunluğundan ve güvenilirliğinden de sorumlu olacaklar.  Döngüsel ekonomi; tüketicinin mülkiyete erişimi (performansa dayalı ödeme, örn. “Aydınlatma Hizmeti”) iş modeli innovasyonları (işlemlerden hizmet ilişkilerine ve çözüm modellerine), malzemelerin, parçaların ve ürünlerin yeniden kullanımı ile söküm için tasarlanan ürünler ve hizmet verebilirlik gibi konuları kapsamaktadır.

Untitled-7

Untitled-8

Yorumlar

Yorum Mesajınız