Mimar Sinan’ın ustalık eseri sayılan Edirne’deki Selime Cami LED lambalarla aydınlatılacak.

Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Selimiye Camisi bahçesinde gerçekleşen bayramlaşma töreni sırasında yaptığı konuşmada; caminin paha biçilemez değerde ve dillere destan olduğunu ancak dış aydınlatmasının zayıf olduğunu belirtti.

Vali Şahin, Tarihi Selimiye Camii’nin iç aydınlatma kullanılan elektrik sistemlerinin çağın çok gerisinde kaldığını vurgulayarak, Ankara’da bulunan camilerden örnekler verdi. Vali Şahin, Selimiye Camii’nde kullanılan mevcut elektrik sistemlerinin, yeni jenerasyon LED ışıklarla değiştirileceğini belirtti.

‘Hiç Isıtmaz Ama Işığı Çok Fazladır’

Şahin, ‘Selimiye Camii’nin aydınlatılması eski projektörlerle yapıyor. Mevcut sistem şuan da çok zayıf ve yetersiz. Bunun için yeni kurulan Selimiye Vakfı marifetiyle 1 sene içerisinde minare ve kubbeleri yeni teknoloji olan LED ışıklarla aydınlatmak istiyoruz. Cami açık söyleyeyim pırıl pırıl olacak. En azından 75-80 km uzaklıktan belli olacak. Bunu Selimiye Vakfı marifetiyle, özel trafo kurularak yapmak istiyoruz. Selimiye’nin aydınlatılması, Ankara’da Hacı Bayram Veli’nin veya Ankara EsenBoğa Havalimanı’ndan Ankara merkeze giderken camilerin aydınlatılmasından daha mükemmel olacak. LED ışıklarla yapılacak. Eski aydınlatmalar fazla ısıtıyor. Bu ısınan lambaların dönemi geçti, bunlar Edison zamanında elde edilen birinci jenerasyon sistemlerdi. Artık 21’inci yüzyılda 1’inci jenerasyon ampullerinin kullanma dönemi geçti. Şimdi LED lambalarla olacak. LED lambalar, hiç ısıtmaz ama ışığı çok fazladır, tasarrufludur, parası da azdır’ dedi.

Aydınlatma sorununu bu yıl içerisinde çözmeye çalışacaklarını dile getiren Şahin, “Selimiye Camisi’ne yaklaşık 75-80 kilometre uzaktan görülebilecek bir ışıklandırma yapılacak. Yunanistan‘dan gelirken dış aydınlatma zayıf görülüyor. Özellikle minareler ve kubbe kısmındaki aydınlatma zayıf. Özel trafo kurularak Selimiye Camisi’nin aydınlatılması, Ankara’daki Hacı Bayram Veli’nin aydınlatılması gibi, hatta daha mükemmel LED ışıkarlarla ışıklandırılacak” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum Mesajınız