Untitled-4

Shenzhen Havalimanı’nın yeni terminal binası, mimarisi ve çevre dostu özellikleriyle öne plana çıkıyor.

 Shenzhen’in hızla gelişen ekonomisi ve artan hava trafiği Shenzhen Bao’an Uluslararası Havaalanı 3. Terminal Binası projesini ortaya çıkardı. Shenzhen Uluslararası Havalimanı Terminali, Shenzhen kentinin çevresiyle kurduğu ağ için bir geçit görevi üstlenmiştir. Kentin karşılayan ve uğurlayan ilk görüntüsünü oluşturan havaalanı, uluslararası iş adamları, turistler, her türlü yolcu için kentin imajını olumlu yönde değiştirmesi beklenmekte. Shenzhen Bao’an Uluslararası Havalimanı için master planı, dünya çapında taşımacılık hizmetleri sunmayı amaçlayan bir konumdadır.

Çin’in sembolü olmaya aday Shenze Bao uluslararası havaalanı, dünyaca ünlü mimarlar; Massimiliano ve Doriana Fuksas tarafından dizayn edilmiştir. 1,5 km uzunluğuna sahip terminal, alan olarak yarım milyon metrekareye sahip. Organik tasarım yapısı sayesinde heykelsi bir görüntüyü andırıyor.  Beyaz rengin hakim olduğu terminalin hem iç hem de dış yüzeyi bal petekleri şeklinde tasarlanmış.  300.000metrekarelik alan, panel ve kısmen açılabilen faklı büyüklüklerdeki cam panellerden oluşmakta. Havalandırma ise büyük beyaz ağaçlar şeklinde estetik bir görüntüye sahip. Shenzhen Uluslararası Havalimanı’ın en önemli özelliklerinden biri de, inşaatı sırasında eklenen güneş enerji santrali sayesinde çevre dostu oluşudur. Santral sayesinde 10 bin haneye yetecek kadar enerji üretimi gerçekleştiriyor ve Havaalanı’nın enerji kaynağı da buradan karşılanıyor. Stüdyo Fuksas, kompleksin düzenini planlarken çeşitli şekillerden esinlenmiş.

Untitled-5

Aydınlatma tasarımında önemli rol oynayan Euroway Lighting, LED aydınlatmanın önde gelen tedarikçilerinden birisidir. Enerji tasarrufunun ön planda tutan firma, bünyesinde uzman Ar-Ge ekibi ile yol alıyor. Detaylar ön planda tutularak tasarlanan 3. Terminal binasının 2035 yılında tamamlanmasının ardından, Shenzhen Bao’an Uluslararası Havalimanı, Hong Kong ve Guangzhou Baiyun Uluslararası Havaalanları ile birlikte Çin’in güney bölgesine hizmet veren üç büyük havaalanından biri haline gelerek, kentin imajına büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Untitled-6

Untitled-7

Untitled-8

Yorumlar

Yorum Mesajınız