Edirne’de 1613 ve 1982 yıllarında yapılan tarihi Meriç ve Tunca köprülerinin ışıklandırılması, son 14 yılda 5 vali eskitmesine rağmen bir türlü yapılamadı. Gerek ödeneksizlik, gerekse Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nun projeleri kabul etmemesi nedeniyle bir türlü yapılamayan aydınlatmalar için kentte 5 ay önce göreve başlayan Vali Dursun Ali Şahin harekete geçti. Vali Şahin, proje çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak karanlıkta olan tarihi köprülerin Philips tarafından aydınlatılacağını söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu’na 92 yıl başkentlik yapan ve metrekareye düşen tarihi eser bakamından dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Edirne’de tarihi köprülerin aydınlatılması son 14 yılda yapılan onlarca ihale ve projeye rağmen bir türlü gerçekleştirilemedi. Tarihi köprülerin aydınlatılması fikrini ortaya atan ve projeler yapan Edirne Valisi Fahri Yücel yakalandığı kanser hastalığına yenik düşerken, ardından gelen valiler Nusret Miroğlu, Mustafa Büyük, Gökhan Sözer ve Hasan Duruer de karanlıktaki tarihi köprülerin aydınlatılmasını sağlayamadı.

Mermer Bloklu Aydınlatma Beğenilmedi 

Edirne’de 17 Ağustos 2012 tarihinde göreve başlayan Vali Hasan Duruer, eleştirilere rağmen Selimi Camii gibi önemli tarihi eserlerin önünü kapatan ağaçları kestirmesiyle gündeme gelmişti. Tarihi köprülerin aydınlatılması için Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne talimat veren Duruer, köprü kenarlarında mermer bloklara konulan büyük spot ışıkların sürücülerin gözünü alması nedeniyle beğenilmediği için vazgeçti. Aydınlatma sisteminin faaliyete geçmesi için projede değişikliğe gidileceği açıklanırken, Vali Hasan Duruer 2 yıllık görev süresinin ardından merkeze alınırken, yerine ise merkez valililerinden Dursun Ali Şahin atandı.

Vali Dursun Ali Şahin Philips Türkiye ile Görüştü

Edirne’ye 23 Mayıs tarihinde gelen Vali Dursun Ali Şahin, 11 tarihi köprüyü aydınlatmak için hazırlıklara başladı. Bunun içi Philips Türkiye ile görüşen Vali Dursun, kendisine gösterilen demo ve modellemeyi beğenerek hemen proje haline getirilmesi talimatını verdi. Çalışmaların hızlı bir şekilde sürdüğünü belirten Vali Şahin, “Edirne’de 11 adet tarihi köprü bulunuyor. Ne yazık ki 14 yıldır ciddi uğraşılıyor fakat bir adım yol bile alınmamış. Philips Türkiye firması ile görüşmelerimizi yaptık. O firma geldiler sunumlarını yaptılar. Çok güzel, ben beğendim. Onlar şimdi hesap işlerini tamamlayıp getirecekler. Biz onu hemen Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’na götürüp bu konuda baya hızlı bir çalışmamız olacak. Bu sayede 11 köprünün de aydınlatılmasını sağlamış olacağız” diye konuştu.

Paris’teki Eyfel Kulesi’nden, Mısır piramitlerine kadar’a pek çok önemli yapıyı aydınlatan Philips, 3 bin 250 adet LED sistemiyle, Boğaziçi Köprüsü’nü 2009 yılında yeniden ışıklandırmıştı.

Edirne ile Karaağaç Mahallesi’ni birbirine bağlayan tarihi Meriç Köprüsü 1842 yılında Sultan Abdülmecit tarafından Meriç Nehri üzerinde 5 yılda inşa edildi. Tunca Nehri üzerinde 1613 yılları arasında inşa edilen tarihi köprüyü ise mimar Mehmet Ağa inşa etti. Asıl adı Defterdar Ekmekçizade Ahmet Paşa olan köprü halk arasında ‘Tunca Köprüsü’ olarak anılıyor. Meriç ve Tunca’nın yanı sıra kentte tarihi Gazmihal, II. Beyazıd, Fatih, Saraçhane, Kanuni, Yalnız Göz, Uzunköprü, Yeni İmaret, Yıldırım köprüleri de bulunuyor. 

Yorumlar

Yorum Mesajınız