Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, tasarım ofislerinin Ar-Ge desteklerinden faydalanmasına ilişkin bir eylemin de yer aldığı Tasarım Strateji Belgesi’nin geçen hafta EKK’ya sunulduğunu açıkladı. Böylelikle markalaşmanın önemli bir unsuru olan “tasarım” doğrudan desteklenmiş olacak.

Işık; “Şimdi üzerinde teknik çalışmamızı yoğunlaştıracağız. Bundan sonra da nasıl destekleneceğine dair mekanizmayı netleştireceğiz” dedi. Işık ayrıca, bakanlık bünyesinde verilen desteklerin etki analizinin yapılacağı ‘Etki Değerlendirme Daire Başkanlığı’nın bu yıl içinde kurulacağını belirterek çalışmaların bu yıl sonu tamamlanacağını, Türkiye’nin Ar- Ge ve inovasyon destek programlarının daha veriye dayalı yapılabilmesi, oluşturulabilmesi, kurgulanabilmesi ve ülkenin bu noktada harcadığı her kuruşun yerinde kullanımının izlenmesi açısından son derece önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Bilişim Vadisi’nin ilk firma kabulleri 2015’te başlıyor 

Gebze’de, Türkiye’nin Silikon Vadisi’ olarak adlandırılan Bilişim Vadisi’nin kurulum çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakan Fikri Işık, “Şu anda birinci etabın imar planları tamamlandı. Askı süresi doldu. Birinci etapta kamulaştırmayla ilgili çok sorunumuz yok. Birinci etabın alt yapı çalışmalarına başlayacağız. Ümit ediyorum ki; 2015 başından itibaren firma kabulüne birinci etapta başlayacağız. Bu çok büyük bir proje. 3 milyon metrekareden fazla alanı olan, Türkiye’nin Silikon Vadisi olacak bir proje. Bir miktar kamulaştırma var. Orada arazi fiyatları çok yüksek. Etap etap hayata geçirmekle ilgili çalışmalarımız yürüyor. En kısa sürede tamamlamanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

‘Destek mekanizmasını doğru kurgulamamız lazım’ 

Bununla ilgili Tasarım Strateji Belgesi’ni hazırladık. Geçen hafta EKK’ya sunduk. Bu belgede tasarım ofislerinin Ar-Ge desteğinden faydalanmasıyla ilgili bir eylem konuldu. Şimdi üzerinde teknik çalışmamızı yoğunlaştıracağız. Bundan sonra da nasıl destekleneceğine dair mekanizmayı netleştireceğiz. Biliyorsunuz, Ar-Ge merkezlerinin bir konsepti var. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin bir konsepti var. Tasarım ofisleriyle ilgili mekanizmayı doğru kurgulamamız lazım ki yarın bir çakışma olmasın, bir etkisizlik de olmasın. Eğer arzu ettiğimiz fonksiyonu icra etmezse o zaman boşuna olur. Onun için bu kurguyu doğru kurgulamamız lazım.

Kaynak; Dünya

Yorumlar

Yorum Mesajınız