londra-tower-bridge

basliksiz-3

Tower Bridge Birleşik Krallık‘ın Londra şehrinde Thames Nehri üzerinde yer alan iki katlı bir açılır kapanır köprüdür.

 Yıllar boyunca,   kentin iki yakasındaki trafiği birleştirmiştir. Londra Kulesine yakın olduğu için “Kule Köprüsü” olarak adlandırılmıştır. 1894’te kullanıma açılan köprü, Baskül köprü türü köprülerin en ünlülerinden biridir. Köprü yüksek seviyeden iki yatay yürüyüş yolu ve aşağıdan bir  araba  yoluyla birbirine bağlanmış iki kuleden oluşur. Yıllar boyunca İngiliz başkenti nehir üzerinde kentin iki yakasındaki trafiği birleştirecek ilave bir köprüye gereksinim duyulmuştur fakat yapılması planlanan köprü Londra Köprüsü ile Londra Kulesi arasında limana erişimi engellerdi.  Sonunda iki mimar -Horace Jones ve John Wolfe Barry- mükemmel bir çözüm buldu: bu en büyük deniz araçlarının bile geçişine imkan sağlayan açılır-kapanır bir köprüydü. 1876 yılında açılan köprü proje yarışmasının sonucunda, Horace Jones‘un köprü projesi kabul edildi (1884).

Köprünün inşası 1886 yılında başlayıp 8 yıl sürdü. Köprü, nehrin iki yakasındaki iskelelere  birer köprü inşa edilmesini, köprülerin arasındaki yolun iki kanat halinde 83° açı ile açılarak nehir trafiğine izin vermesini öngörüyordu. O dönemde köprü kanatlarının açılması hidrolik bir düzenekle sağlanmaktaydı. Bu gün, hidrolik sistemin yerine elektrikli bir sistem kullanılmaktadır. Tower Bridge çok dikkatli incelemeler ve projelendirme sürecinden sonra 118 yıllık tarihinde ilk defa geceleri görülebilecek. Tower Bridge için tasarlanan bu yeni aydınlatma sistemi özellikle köprü estetiğini geliştirmek ve enerji verimliliğini arttırmak için yapılmıştır. Köprünün taşlarına ve metal yapılarına yaklaşık 2 kilometre uzunluk boyunca  LED aydınlatma sistemleri monte edilmiştir. 2.44 metre uzunluğundaki esnek LED sistemleri yapının mimari özelliklerine uygun şekildedir. Aydınlatma sisteminin kontrolleri ayrıca değişik olay ve durumlara göre aydınlatmanın renklerini parlaklığını kontrol edebilir.

Tower Bridge LED  aydınlatma sistemlerinin yanında eski sistem lamba ve flaşları da yeni teknoloji 90Wlık projektörler ile değiştirmiştir. Londra 2012 Belediye Başkanı Boris Johnson: Tüm Dünyanın ve İngiltere’nin gözü artık her kutlamada her önemli olayda Tower Bridge ve onun muhteşem aydınlatmasında olacak diyor. Ama bunun yanında Olimpiyatlar sırasında Londra’nın kalbinin burada atacağını vurguluyor.

Tower Bridge’in Aydınlatması İle İlgili Bazı Bilgiler

 *Tower bridge en son 25 yıl önce spot ışıkları ile aydınlatılmıştı.

*Tower Bridge’in bu yeni aydınlatma sistemi ile yaklaşık 100 de 40 dan fazla enerji tasarrufu yapılabilecek.

*Köprüde LED  bağlantılarını yapabilmek için tamı tamına 8.270 metrelik kablolar kullanılmıştır.

*Köprünün gothic tasarımı, demirleri ve pencere bölümleri değişik renklerde seçilmiş ve köprünün tarihsel dokusunu bozmayacak şekilde uygulanmıştır.

677342

basliksiz-2

 basliksiz-1

Yorumlar

Yorum Mesajınız