Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencileri, danışman öğretim üyesi ile birlikte ‘Esnek Oled Yapımı Projesi’ kapsamında, başta cep telefonları olmak üzere birçok alanda kullanılan organik LED üretti. Dokunmatik ekranların esnek ve bükülebilir özelliğe kavuşmasını sağlayan ‘organik LED’ projesi TÜBİTAK tarafından her yıl düzenlenen Sanayi Odaklı Lisans Bitirme Projeleri Yarışması’nda, ‘Alan Özel Ödülleri’ ana kategorisine bağlı ‘Fen Bilimleri’ alt kategorisinde birincilik ödülüne de layık görüldü.

Bölüm bitirme tezi olarak hazırladıkları projenin mimarları olan Selçuk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü öğrencileri Fatma Ustaoğlu, Yasemin Cemile Altınsu ve Handan Uzun’a, Kimya Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Mahmut Kuş danışmanlık yaptı.

Doç. Dr. Mahmut Kuş, projeleri hakkında; Proje üzerinde 2 yıldır çalışıyoruz. Amacımız bunları çok küçük boyutlara dönüştürerek yüksek kalitede şeffaf ve bükülebilir ‘Organik LED’ üretmek ve geleceğin ekran teknojisinde ülkemizi de söz sahibi yapmaktır. Bu teknoloji sadece ekran sistemleri değil aynı zamanda ince film işlemci teknolojileri ve organik esaslı güneş hücreleri üretimlerine de teknolojik altyapı sağlayacaktır. Böylece kullanıdığımız elektronik aletler daha hafif, katlanabilir, uzun ömürlü ve ucuz olacaktır. Tüm bu çalışmaların hayata geçmesinde bizlere destek veren Rektörümüz Prof. Dr. Hakkı Gökbel’e müteşekkiriz.” dedi.

TÜBİTAK ödüllü projenin mimarları hedeflerinin üretim noktasına geçebilmek olduğunu açıkladı.

*Fotoğraf temsili olarak kullanılmıştır

Yorumlar

Yorum Mesajınız