Yeni nesil ışık kaynakları üzerine dünya çapında araştırmalar yapan Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir, Amerikan Optik Topluluğu’nun (OSA) en yüksek etki faktörüne sahip Optics Express isimli uluslararası dergisine editör olarak seçildi.

Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir Anadolu Ajansı’na optik üzerine çalışmalar yapan araştırma grubunda nanoteknoloji, optoelektronik ve optik alanlarında bilimsel araştırmalar yürüttüğünü anlattı. Grubunun bilimsel dergi yayın sayısının 160’a ulaştığını belirten Demir, halen bu alanlarda üniversite ve sanayi odaklı araştırmalar yürüttüklerini açıkladı.

OSA’nın Optics Express isimli bilimsel derginin, topluluğun en yüksek etki faktörüne sahip dergisi olduğunu ifade eden Demir, “Derginin merkezi ABD’de ve dünya bilim dünyası tarafından takip ediliyor. Derginin editörlüğü için OSA’nın oluşturduğu bir kurul tarafından seçim yapılıyor. Dergide yayımlanacak LED, aydınlatma, yarı iletken teknolojileri, nanotristaller ve nanomalzemeler konularında editörlük yapacağım. Dergi, optik-fotonik alanında yılda 3 binin üzerinde yayın yapıyor. OSA’nın da en yüksek etki faktörüne sahip prestijli bir dergisi” diye konuştu.

Bu arada Doç. Dr. Demir, dünyanın en büyük uluslararası meslek kuruluşu olan The Institute of Electrical and Electronics Engineering (IEEE) Fotonik Topluluğu’nun düzenlediği Fotonik Konferansı’nın gelecek yıldan itibaren 3 yıl teknik ve konferans başkanlığına da seçildi.

Yorumlar

Yorum Mesajınız