Untitled-2-500x1024Işık renk sıcaklığı olarak; ofis ortamı olması ve müşterinin alışkanlıkları göz önünde bulundurularak 4000K beyaz ışık tercih edilmiştir. Ofis çalışma ortamındaki monotonluğu kırmak ve bazı alanları vurgulamak için tavanda bulunan mikroprizmatik lensli armatürlere ilave olarak aynı şekilde tavan formuna entegre dar açılı mini downlight’lar ile bazı noktalarda bulunan kütüphane alanları ve bar tezgah alanları ön plana çıkarılmıştır. Açık ofis alanlarında gün içerisindeki aydınlık seviyelerini aynı miktarda tutabilmek adına gün ışığı sensörleri kullanılmıştır.

 

Cephenin komple cam olması sebebi ile cepheye yakın oturan çalışanın masasındaki ışık miktarı ile iç koridora yakın oturan arasında ciddi anlamda aydınlık seviyelerinde farklar oluşuyordu. Bunu önlemek adına gün ışığı sensörleri belirli noktalarda kullanılarak, Dali kontrollü aydınlatma armatürleri ile ışık şiddetleri kontrol altına alınmıştır. Böylece içerideki aydınlık seviyelerindeki dalgalanmalar asgari düzeyde tutularak, görsel konfor maksimum seviyede sağlanmıştır. Ofis sirkülasyon koridorlarında bulunan, 4000K renk sıcaklığına sahip mikroprizmatik lensli lineer aydınlatma elemanları tavan malzemesi ile duvar birleşim detayı arasında yer alarak duvar yüzeyinde degrade bir ışık geçişi sağlarken sirkülasyon alanında ise 250 lux ışık miktarı Untitled-3sağlamaktadır. Sirkülasyon alanlar üzerinde bulunan ve çalışanların dinlenme alanı olarak kullanılan cep mekanlarda lineer aydınlatmalar devam ederek kullanıcıyı rahatsız etmeyen, fonksiyona cevap veren bir çözüm olmuştur.Toplantı odalarında bulunan lamel tavan sistemi içerisine entegre lineer mikroprizmatik lensli armatürler ile foknsiyona yönelik homojen dağılımlı aydınlık seviyesi sağlanmıştır.  Teraslarda peyzaj tasarımı düzenine göre aydınlık seviyeleri minimum’da bırakılarak, ışık dağılımları göz seviyesi altında tutulması hedeflenmiştir. Projenin konumu, terasların şehre ve adalara olan manzarası bu noktada önemli bir kriter olmuştur.

Untitled-4

Künye İşveren: Turkcell Ana Yüklenici: Tabanlıoğlu Mimarlık İç mimari: Tabanlıoğlu Mimarlık Aydınlatma Tasarımcısı: ZKLD Studio – Zeki Kadirbeyoğlu, Mustafa Akkaya, Şeyma Kılıç Elektrik Tesisatı: HB Teknik Peyzaj: ADL Peyzaj Mimarlık Fotoğraflar: Emre Dörter EAE (Ofis açık alan mikroprizmatik kapaklı dairesel downlight’lar), Tepta (Özel üretim dekoratifler ve Lineer opal kapaklı armatürler (Koridor+Toplantı Odaları), Linealight (Ceo Katı – Dekoratif Sarkıtlar & Lambader), iLed ( Dekoratif armatürler), Emfa, iGuzzini – Laser Blade (Yönetici Odaları)

Yorumlar

Yorum Mesajınız