103-entrance hallTurkcell Lounge tasarım ve proje çalışması, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.’ nin Pazarlama İletişimi ve Etkinlik Yönetimi bölümünün açtığı tasarım yarışması sonucunda, davetli yarışmacı olarak katılan mimaristudio ekibi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Proje, işletmesi AEG Facilities tarafından yürütülen, basketbol maçları dışında yıl boyunca çeşitli konser ve gösterilere ev sahipliği yapan Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi, Ulker Sports Arena’ da gerçekleştirilmiştir. Mekan, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. çatısı altında yıl boyunca düzenlenecek çeşitli kurumsal davet, tanıtım ve organizasyonlara ev sahipliğinin yanında, Ülker Sports Arena içinde düzenlenecek maçlar dahil tüm organizasyonlarda firmanın özel davetlilerinin ağırlanması amaçlı planlanmıştır.  Tüm saha çalışması 800 m2 alanda, binanın hali hazırda yaşayan ve çalışan bir yapı olması sebebi ile bina yönetiminin ilettiği haftalık program çerçevesinde gerçekleştirilmiş ve tüm uygulama çalışmaları 2 aylık bir sürede tamamlanmıştır.

Tasarımda çıkış noktası, mekanın hem gündüz, hem de gece kullanımına açık, firmanın kurumsal tanıtım, davet ve toplantılarının yanında, komplekste gerçekleşecek tüm organizasyonlarda özel davetlilerin ağırlanacağı bir alan olarak kullanılma düşüncesidir. Bu yaklaşımla, işverenin geçmiş tecrübeleri ve yönlendirmeleri, mimari grubun kreatif yaklaşımı ile birleştirilerek firmanın kurumsal yüzünü ortaya koyacak, yumuşak ancak dinamik ve teknolojik bir alan yaratılmıştır.  Seçimleri yapılarak mekanlara kazandırılan hazır ürünler dışında projedeki tüm imalatlar, malzemeleri ve renk seçimleri ile birlikte bir bütün olarak mimaristudio tarafından bu projeye özel olarak tasarlanmış, imal ettirilmiş ve uygulaması yapılmıştır. Turkcell Lounge 3 ana mekandan oluşmaktadır; giriş-karşılama, ağırlama ve seyir. Binanın Doğu ve Batı girişlerinde davetlilerin karşılanıp mekana yönlendirilecekleri birer karşılama bankosu tasarlanmıştır. Banko, tasarımı tamamlayan kabuk formundaki arka duvarı ile davetlilerin binaya ilk girişlerinde karşılarına çıkmakta ve arka duvarı saran yapısıyla da misafirleri asansörlere yönlendirmektedir. Kompleksin batı kanadı girişinden ulaşılan asansörler, en üst katta bulunan ana mekana direkt açılmaktadır. Asansörlerden çıkıldığında kurumsal kimlik vurgusu, tavan ve duvarlarda daha da iyi hissedilmektedir. Misafirlerin alana girişlerinde karşılama rolü oynayan bu mahal, dairesel formu, tavanındaki özel imalat led armatürlerle oluşturulmuş logo ve yine özel olarak üretilen bankosu ile mekanın ilk ipuçlarını vermektedir.

Untitled-5

Giriş-karşılama alanından ağırlama alanına geçildiğinde tasarımda ön plana çıkan dairesel formların devam ettiği görülmektedir. Mekanın genel kurgusunda, merkezinde büyük bir servis barı çevresinde farklı noktalarda konumlandırılmış, davetlilerin oturarak ve ayakta ağırlanabilecekleri bölümler ile Turkcell ürünlerinin deneyimlenebileceği özel noktalar dikkat çekmektedir. Mimaristudio diğer projelerinde olduğu gibi kullanılan ürünlerin büyük çoğunluğunu mekanın parçaları olarak tasarlamıştır. Misafirlerin oturarak ağırlanmalarını sağlayan servis bankosunun her iki yanındaki dairesel oturma grubu ve ona entegre büyük puf ile her iki tarafından da oturulabilen S formadaki kanepe, bu bakış açısı ile tasarlanmıştır. Bu ürünlerle birlikte kullanılan sehpa, puf, salıncak ve bar tabureleri gibi mobilya grupları da tasarımı tamamlayan diğer parçalar olarak seçimleri yapılmış hazır ürünlerdir. Tüm bu ürünler davet, tanıtım, toplantı vb. organizasyonlarda kullanım amacına göre mekanın kurgusunda hareket esnekliği de sağlayabilmektedir. Gerek bar arkasında tasarlanan ayna kaplama pivot paneller, gerekse seyir alanını ağırlama alanından ayıran ayna kaplama duvarlar, mekanın derinlik etkisini artırmaktadır.

Untitled-3

Untitled-2

Ağırlama alanının ses ve görüntü sistemi alt yapısı da özel olarak tasarlanmış ve Mobinotech firması tarafından uygulanmıştır. Mekanın bu anlamda en önemli parçası olan 4X3 videowall ekran cephesi, kullanılan tüm ekranlar tek bir ekran gibi kabul edilerek, onu saran çerçevesi ile eski bir TV’ nin duvara yansıması olarak tasarlanmıştır.  Son mekan olan seyir alanı ise yapılan tüm organizasyonların davetli grubu tarafından yüksek konfor şartları ile izlemeleri adına oluşturulmuştur. Bu konfor şartları alanda kullanılan farklı ebattaki ekranlar ile de desteklenmiştir.

Untitled-4

İç mimari tasarımdaki tüm bu detayların yanında aydınlatma tasarımı da mekanın kimliğinde önemli bir role sahiptir. Gündüz ve gece modları, bu modlara bağlı ışık rengi seçenekleri ile tüm aydınlatma tasarımı mimaristudio liderliğinde Ukon Aydınlatma firması ile yürütülmüştür. Mekanın kullanım ihtiyacına ve mimari beklentilere göre ideal konfor ve kullanım şartlarında aydınlatma değerleri hesaplanmış ve armatür seçimleri yapılmıştır.  Mekandaki tüm aydınlatma armatürleri, elektronik bir aydınlatma kontrol sistemine bağlanmış olup farklı kullanımlar için farklı renk ve süre seçenekleri ile senaryolar dahilinde sistemde tanımlanmıştır. Giriş alanında firma logosu şeklindeki aydınlatma, her biri silindirik pleksi kapaklı, power led ürünlerden özel olarak üretilmiştir. Ağırlama alanı tavanındaki 90cm ve 150 cm çaplarındaki silindirik ürünler mimaristudio tasarımı olup, kabukları özel olarak üretilmiştir. Ürünlerde barrisol gergi tavanı uygulanmış, ürün içindeki tüm RGB ve gün ışığı led armatürler farklı senaryolarda aydınlatma kontrol sistemine bağlanmıştır. Bina girişlerinde bulunan konuk karşılama bankoları ile deneyimleme alanı oturma bankları mimaristudio tasarımı olup, yarı geçirgen akrilik üründen özel olarak imal edilmiştir. Bu ürünler içinde de aydınlatma kontrol sistemine bağlı RGB LED ürünler tercih edilmiştir. Diaresel formdaki ağırlama alanları ile tribün alanlarında ise Dark Aydınlatma’ dan yuvarlak hatlı, sıva üzeri ve gömme led ve halojen ürünler seçilmiştir.  Gerek tasarımı ile işveren grubun farklı alternatif kullanımları adına beklentilerini karşılaması, gerekse içinde bulunduğu uluslar arası komplekse kazandırdığı değer bakımından proje hedefine ulaşmıştır.

Untitled-7Untitled-6

Untitled-7

Untitled-1

Yorumlar

Yorum Mesajınız