DSC_4260DSC_4260

 

Eskişehir Mustafa Kemal Atatürk Caddesi Pilot Projesi

Eskişehir Mustafa Kemal Atatürk Caddesi’nde bulunan 53 adet 220W enerji tüketen yüksek basınçlı sodyum buharlı lamba içeren yol armatürü, tüm Türkiye’yi yeni nesil LED aydınlatma ürünleriyle aydınlatmaya talip olan Vestel tarafından 53 adet 128W enerji tüketen Vestel Ephesus LED Yol armatürü ile değiştirdi. Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Osmangazi Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Vestel ortak çalışması ile gerçekleştirilmiş olan projede yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

Kayseri Nuh Naci Yazgan Caddesi Pilot Projesi

Vestel – Kayseri ve Civarı Elektrik Türk A.Ş ortak çalışmasıyla Kayseri Nuh Naci Yazgan caddesinde bulunan 250W yüksek basınç sodyum buharlı yol aydınlatma ürünleri 12 adet 90W ve 6 adet 128W enerji tüketen Vestel Ephesus LED Yol armatürü ile değiştirildi. Vestel LED Yol Aydınlatma ürünleriyle %70’e varan enerji tasarrufuna ek olarak yapılan PLC otomasyonuyla %80’e varan enerji tasarrufu elde ediliyor. PLC (Power Line Communication) sistemiyle uzaktan yol armatürlerinin açılıp kapanması ve ışık şiddeti gibi ayarlamalar yapılabiliyor. Tüm arıza durumlarında ise uzaktan rapor alınıp müdahale edilmesi sağlanıyor.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumunun düzenlediği LED Aydınlatma dönüşümü ihalesinin ilk etabı olan Lefkoşa Bölgesindeki 10 bin adet yol armatürü değişimi projesini Vestel-Çeliksan konsorsiyumu yapacak. KIBTEK, toplamda 55 bin adet yol armatürünün LED’e dönüşümü hedefleniyor. Dünyada çok az örneği bulunan dönüşüm projesi tamamlandığında KKTC’de yıllık 19 milyon kWh ve 8,5MTL tasarruf sağlanacak.

KKTC genelinde değiştirilecek 55.000 adet yol armatürü bulunuyor. KIBTEK tarafından ihale kapsamında katılımcılardan örnek bir finansal ödeme modelini sağlanıyor. Bu modele istinaden katılımcılardan ürün bedelleri, 5 yıllık işletme giderleri ve taahhüt bedelini içeren toplam proje bütçesinin, kurulum tamamlandıktan 15 ay sonra 36 aylık bir periyodda ödenecek.

Bu model ile KIBTEK tarafından projenin ödemesi, yeni LED yol armatürleriyle yapılan enerji tasarrufundan kaynaklanan maddi tasarruf ile yapılacak şekilde planlandı. Sonuç olarak KKTC, hiç bir ön yatırım yapmadan tüm yol armatürlerini enerji verimli LED armatürlerle değiştirmiş oluyor. Ödeme dönemi sonunda ise KKTC de maddi fayda sağlamaya başlıyor.6J2G7271

Dev yol aydınlatma dönüşüm projesi: İstanbul Toptancılar Çarşısı (İSTOÇ)

İstanbul Toptancılar Çarşısı (İSTOÇ), aydınlatma çözümlerinde Vestel LED Aydınlatma Ürünlerini tercih ediyor. 1 milyon 100 bin metrekare alanda 6 bini aşkın dükkâna ev sahipliği yapan İSTOÇ, Vestel LED Yol Armatürleri ile aydınlanıyor.

Vestel LED Aydınlatma, İSTOÇ içerisinde bulunan 752 adet civa buharlı yol aydınlatmasını Ephesus LED Yol Armatürleri ile değiştirerek sokakları daha aydınlık ve daha güvenli hale getirdi. Yüzde 70’e varan enerji tasarrufu ile 10 kat daha fazla ışık veren Ephesus LED Yol Armatürleri ile İSTOÇ yılda 300 bin TL’ye varan tasarruf elde edecek. 50 bin saat kullanım süresine sahip Vestel LED Yol Armatürleri ile İSTOÇ,  bu yatırımın geri dönüşünü 2 yıl gibi kısa bir sürede alacak.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi

Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB), aydınlatma çözümlerinde Vestel LED aydınlatma ürünlerini tercih etti. 960 hektar üzerinde 213 işletmenin yer aldığı MOSB, Vestel LED yol Armatürleriyle aydınlanıyor.

Vestel LED Aydınlatma, MOSB içerisinde bulunan 1321 adet sodyum buharlı yol aydınlatmasını Vestel LED Yol Armatürleri ile değiştirerek sokakları daha aydınlık ve daha güvenli hale getiriyor.

Yüzde 60’e varan enerji tasarrufu veren Vestel LED Yol Armatürleri ile MOSB yılda 215 bin TL’ye varan tasarruf elde edecek. 50 bin saat kullanım süresine sahip Vestel LED Yol Armatürleri ile MOSB, ürünlerin kullanım sürelerini 4 kat arttırmış, bakım maliyetlerini ise sıfıra indirmiştir.

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız