ERCO Lighting tarafından gerçekleştirilen aydınlatma çalışması sayesinde, Vorarlberg State Kütüphanesi aydınlatma sistemindeki büyük yenilenme ile ihtişamlı görüntüsüne kavuştu.

vorarlberg-state-library-event-hall-kuppelsaal

Konstanz Gölü üzerinde Bregenz kentinde bulunan, Vorarlberg Eyalet Kütüphanesi 1975 yılına kadar 50.000 ciltlik koleksiyon ve çok sayıda eski baskı devlet arşivlerinde bünyesinde barındırmıştır. 1986 yılında gerçekleştirilen bir düzenleme ile kütüphane, Aziz Gallus eski manastırının içine taşındı. Yeni kütüphane binası bir çok geleneği değiştirerek mekansal kavram ve teknik donanım açısından Avusturya’nın en yenilikçi kütüphanesi oldu. 1993 yılında eski Anglikan Kilisesi’nin kubbeli salonu kütüphane bölümü olarak kullanılmaya başlandı. O tarihten bu yana çeşitli etkinlikler için kullanılmakta.

biu-santc3a9-pc3b4le-mc3a9decine-odontologiemedecine-interieurERCO Lighting tarafından gerçekleştirilen aydınlatma çalışması sayesinde, Vorarlberg State Kütüphanesi aydınlatma sistemindeki büyük yenilenme ile ihtişamlı görüntüsüne kavuştu. Kütüphanelerde insan performansını etkileyen en önemli unsurlardan birisi de aydınlatmadır. Toplumların sosyal, kültürel ve ekonomik kalkınmasına hizmet eden ve toplumsal hayatın önemli kurumları arasında yerini koruyan kütüphaneler, kullanıcılar ve çalışanların görsel konfor, işlev ve estetik gereksinimlerini aydınlatma sayesinde karşılar.

ERCO aydınlatma armatürlerine yer verilen projede son derece hassas, parlama kontrollü ve düşük enerji tüketimli LED ürünler kullanıldı. State-of-the-art LED teknolojisi kullanılarak kitaplarda oluşabilecek ısı yüklemesini önemli ölçüde azaltmıştır. Erco aydınlatmanın ürünleri isteğe ve ihtiyaca yönelik ışık kontrol imkanı da tanır. Kitaplıkların üstüne gelecek şekilde konumlandırılmış Quintessence armatürleri, ideal bir ortam yaratmaya yardımcı olurken homojen ışık dağılımı da sağlar. Aydınlatma proje sorumlusu Manfred Remm yaptığı açıklamada; “Gerçekleştirdiğimiz aydınlatma çalışmasında %73 enerji tasarrufu sağladık. Kulanmış olduğumuz State-of-the-art LED teknolojisi, ekonomik ve ekolojik birçok fayda sağlamıştır. Mekanın dokusuna zarar vermeden gerçekleşen çalışma, mekânsal görselliği de fazlasıyla artırırdı.” dedi.

Yorumlar

Yorum Mesajınız