Yale’li bilim adamları sesin gücünü kullanarak silikon mikro çipler üzerinde ki ışık dalgalarının şiddetini artırmak için bir yol buldu.

Nature’ki Fotonik yazısında, Peter Rakich liderliğindeki bir ekip ışık ve ses dalgalarının etkileşimlerini kontrol etme yeteneği ile ilgili yeni bir dalga kılavuzu rehberini anlatmaktır. Bu çalışma yeni ve güçlü sinyal işleme teknolojileri için temel olarak bir silikonçip üzerinde sağlam bir şekilde bu etkileşimi kullanmayı öğretmektedir. Araştırmacılara göre günümüz teknolojisinde silikon çip sistemlerinin birçok avantajı bulunmaktadır. Yale üniversitesi fizik profesörlerinden Rakichin; “silikon çip bütün mikro çip teknolojilerinin temelini oluşturur “diyor. Işık ve sesin silikonda birleşebilme yeteneği bizlere bilgiyi işleme olanağı sağlamaktadır. Rakichin dediği gibi: İki yeteneği bir araya getirmek bir araca hem karada hem suda gitme yeteneği vermek gibidir, karada ve ya suda seyahat ederken çok daha etkili yollar bulunabilir.

yalescientisBu fırsatlar bir silikon çip üzerinde melez teknolojilerini keşfetmek için dünyanın dört bir yanından çok sayıda grupları motive etmiştir. Ancak bu cihazların pratik uygulamalar için yeterince etkili değildi.Yale grup devrelerden ışık ve ses kaçağını engellemek için yeni cihaz tasarımları kullanarak bu barikatı kaldırdı.Yale mezunu ve laboratuvar görevlisi Eric Kittlaus; “amplifikasyon kaybetmeden bu etkileşimi şekillendirmek zor bir görev” didiyor. Işık ve ses etkileşimi üzerinde tam kontrolü olan lazerlerin yeni türleri de dahil olmak üzere acil pratik kullanım alanlarına sahip cihazlar oluşturmak mümkün olacaktır. Araştırmacılar, fiber optik iletişim ve sinyal işleme gibi alanlarda bir dizi teknolojik ve ticari uygulamalar yapılabileceğin isöyledi. Rakich ve laboratuvar ekibi son 5 yıldır yeni mikro çip teknolojileri geliştirmek için yoğun şekilde çalışmaktadır. Rakich laboratuvarlarının eski üyelerinden olan Heedeuk Shin şimdi Kore’de bulunan Pohang üniversitesinde bilim ve teknoloji profesörü olarak görev yapmakta bir yandan da mikroçip projesinin ortak yazarlarından biri olarak çalışmaktadır. Profesör Shin;”Geliştirmekte oldukları teknoloji hakkında herkesin çok heyecanlı olduğunu ve geleceğin neler getireceğini merakla beklediğini belirtiyor. Yürütülen bu proje Amerika Savunma bakanlığı tarafından da desteklenmiştir.

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız