Untitled-1

Dünyanın en önde gelen mimari metal üreticisi olma başarısını göstermeye devam eden ve bunun için dev bir adım daha atmaya hazırlanan Zahner Kansas Missoride bulunan üretim merkezini 8. cadde ve Paseo Bulvarına kadar genişletmek için düğmeye bastı. Genişletme için 30 yıldır kullanılmakta olan demir konstrüksiyondan oluşan binanın kuzey ön cephesi yapılacak olan yeni proje ile bahçeye bağlanacak.

Untitled-2Projenin maksadı, az kullanılan bu geniş alanı büyük kolonlu bir yönetim binasına çevirmekti. Bunu gerçekleştirebilmek adına yeterli yüksekliğe ulaşmak amacıyla materyaller 2 adet büyük vinç yardımıyla doğru şekilde konumlandırılıp var olan üretim binası ile arasında görünmez bir bağlantı oluşumu sağlandı. Şeffaflık politikası ile gerçekleştirilen proje, binanın oluşumunda ki en önemli unsurların başında yer alır. Zahner’in piyasada ki ünü başarısı da bu şeffaflık politikasına dayanmaktadır. İşte bu yüzden bu binanın yapımında da politikalarında olduğu gibi şeffaflık temasını kullanmayı tercih ettiler. Soyut temelli modelin Artikülasyon yakından Zahner mühendisleri ile geliştirilen ve ZEPP (Zahner Engineered Tescilli Panel) sisteminin bir varyasyonunu kullanıldı. Sistemin temel bileşenleri dikey 3/16 “alüminyum levha kesilmiş bir su jeti ile perçinlenmiş bir yarım daire şeklindeki alüminyum ekstrüzyon yapılmış DT  yüzgeçleri odaklıdır. Yaygın olarak yüzeylerine tatbik edilen bir cilt ile Zahner organik cepheler arkasında birçok yapısal yedekleme sistemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumda cilt hem teşhir ve altındaki yapısal iskeleti ifade yoktur bırakılır. Kanatların yerleştirme dökme yerinde beton kaide üzerinde ayarlanmış bir yapısal perde duvar üreten arasındaki in-Ters Dikiş kuru set cam panel sistemi ile merkeze her 24 inç. Cam panel sistemi sadece mağazanın faaliyetleri ve çevresindeki mahalle arasındaki şeffaflık sağlar, fakat aynı zamanda montaj uzaya idealist kuzey ışık sağlar. Büyük bir yapısal bay (43.5 ‘geniş) ve 2 (5 ton) vinç yapılandırma ile birlikte bu ışık artan verimlilik ve üretim yol açmıştır. Sonuç dinamik, ortaya çıkan bu yapı çevresindeki kentsel ortama yeni bir hayat veriyor ve sanat ve bilim arasında bir köprü olarak hareket ederek Zahner’in yeteneklerini adeta gözler önüne seriyor.

Fabrikanın aydınlatmasında ise dış cephede yer alan yapısal perdeler duvarlardaki  içbükey, dışbükey, derinlik ve çıkıntılar aydınlatmanın en önemli unsurları olmuştur.  Gizli konumlandırılmış LED aydınlatma sistemi sayesinde bina çevresinde oldukça yumuşak bir aydınlatma hakimiyet sürer. Panel kanatlar arasında konumlandırılan aydınlatma elamanları binanın yapısal formuna zarar vermeden varlığını sürdürür.

Untitled-3

Untitled-4

Yorumlar

Yorum Mesajınız