IMG_5784Zeugma Mozaik Müzesi, 9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep‘te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan müzedir. Yaklaşık 3 yıl boyunca “dünyanın en büyük mozaik müzesi” unvanını taşıyan müze, bu unvanını, 28 Aralık 2014 tarihinde açılan Hatay Arkeoloji Müzesi‘ne devretmiştir. Müze, ziyarete açık olduğu ilk bir gün boyunca 3000’in üzerinde ziyaretçi ağırlamıştır.

Gerek mimarisi, gerekse teknolojik açıdan dünyanın önde gelen bir müzesidir. İki bin yıllık mozaiklerin yıllar içinde define avcılarının talanıyla eksilen parçaları, lazer sistemiyle görüntü olarak tamamlanmaktadır. Zeugma’daki mozaikler on üç renk armonisinden oluşmaktadır. Üç blok olarak inşa edilen Zeugma Mozaik Müzesi, mozaik ve arkeoloji müzeleriyle sergi ve konferans salonu olarak hizmet verecek. Müzede Zeugma‘dan gelen mozaikler sergilenilir. Ayrıca Dünyaca ünlü “Çingene Kızı” mozaiği burada sergilenmektedir. Turizm açısından cazibe merkezi haline getirilmesi planlanan Gaziantep ilimizin, Zeugma mozaik müzesi, sergilenen tarihi eserler bakımından da önemli bir noktadadır.

115502,zeugma-mozaik-muzesi

Görsel aydınlatmaların eserlere zarar vermemesi sebebi ile (UV ve Radyasyon yaymadığı için) tercih edilen LED’li aydınlatma armatürleri, sergide bulunan tarihin dokusunu ve renklerini en iyi biçimde gözler önüne sermekte ve yansıtmaktadır.   Işığın büyüsü ile tarihi dokuyu öne çıkaran fikir ve önerilerinden dolayı LSP Aydınlatma Gen.Müd.Sn.Alpaslan CEYLAN’a ve aydınlatma tasarımını yapan Sn. Mimar Şekibe ASLAN’a ayrıca teşekkür ediyoruz. Tarihimizin büyülü dokusunu en iyi şekilde yansıtabilmenin haklı gururu içerisindeyiz.
Zeugma’nın aydınlatılmasında; lineer Venüs serisi, özel renk tasarımlı sıva altı Dora serisi, ankastre Thetis serisi, özel renk tasarımlı Nebula serisi ve bazı noktalarda özel üretim ankastre ve spot armatürler kullanılmıştır.  Kullanılan armatürler, yüzyıllardır saklı kalmış Zeugma’nın gizemli dokusunu yansıtabilmek amacıyla, iki renkli olarak imal edilmiş ve DMX kontrol sistemi ile çalışmaktadır.

98_2717zeugma-06

Zeugma Müzesi, Gaziantep

zeugma-mozaik-muzesi-gezi-rehberi1

 

 

Yorumlar

Yorum Mesajınız